Pe podium la Cupa Contratimp Chindia! Luca Vătavu s-a clasat pe locul 2 la 100 m spate

Luca Vătavu (foto sus) a încântat din plin privirile la prima ediție a Cupei Contratimp Chindia la înot pentru copii 8-11 ani, desfășurată la Complexul de Natație din Târgoviște ! Micuțul înotător de la Palatul Copiilor din Târgoviște a încheiat în forță al doilea concurs din cadrul calendarului Federației Române de Natație și Pentlaton Modern din acest an. Sportivul antrenat de Georgiana și Gheorghe Tzitzeclis a terminat între cei mai buni înotători din tară, lăsând impresia că este marea speranță a înotului dâmbovițean. Proba în care Luca a urcat pe podium a fost cea de 100 metri spate. Târgovișteanul a terminat pe locul 2 această întrecere, depășind sportivi mult mai titrați. În schimb, la 100 metri bras, Luca s-a clasat pe 4, iar la 100 metri fluture pe 5. De asemenea, la 100 m craul s-a poziționat pe 7, iar la 200 m liber pe 9. “Luca s-a descurcat foarte bine la Cupa Contratimp Chindia. A prins toate finalele, iar la 100 m spate a terminat pe 2. Este un copil care va avea multe de spus în acest sport. Alți doi sportivi de la Palatul Copiilor s-au aflat și ei în primii 20. Cu toții au avut clasări bune ținând seama că ai aici a ajuns crema cremelor la înot. Organizarea la acest concurs a fost excelentă, iar organizatorii au fost la înălțime”, ne-a declarat Gheorghe Tzitzeclis. Pe lângă Luca, de la Palatul Copiilor au mai participat Radu Dăuș și Andrei Amuza, sportivi ce au avut clasari în primele 20 de locuri, în probele de 100 m craul, 100 m fluture, 100 m bras, 200 m mixt, 200 m liber și 200 m bras. Următorul concurs la care vor participa înotătorii de la Palatul Copiilor va fi cel de la Pitești, de la sfârșitul lunii februarie.

Concurs desfășurat în condiții excelente

Prima ediție a Cupei Contratimp Chindia s-a desfășurat în condiții excelente, iar aceasta a cuprins trei reuniuni, la care au luat parte cei mai reprezentativi înotători ai țări cu vârste cuprinse între 8 și 11 ani. La start s-au aflat aproximativ 270 de sportivi ce au reprezentat 22 de cluburi, iar legea au făcut-o înotătorii de la Navi și Sport  Aqua București. Invitații speciali ai Cupei au fost Camelia Potec (președintele FRNPM și fostă campioană olimpică-2004), Anca Pătrășcoiu (prima medaliată a României la Olimpiadă), Carmen Bunaciu (prima medaliată a României la un Campionat Mondial), Larisa Lăcustă (medaliată la CE din 2004), Cristian Stan (primarul orașului Târgoviște) și Alexandru Oprea (președintele Consiliului Județean Dâmbovița). Organizatorii Cupei Contratimp Chindia au fost Primăria Târgoviște, Complexul Turistic de Natație Târgoviște și Asociația Club Sportiv Contratimp. Premiile oferite de organizatori înotătorilor care au terminat pe podium au constat în diplome, medalii, cupe și vouchere, prin care sportivii își pot achiziționa echipament sportiv. Pe parcursul celor două zile de concurs tribuna din incinta bazinului olimpic a fost plină, cuprinzând peste 1 000 de spectatori atenți la cele 57 de probe care au avut loc.