Lacrimi târgoviştene după un meci impresionant cu Sepsi! CSM s-a oprit în semifinalele LNBF

Târgovişte şi-a luat adio de la finala Ligii Naţionale de baschet feminin în actuala stagiune. După două sezoane în care a obţinut de fiecare dată coroana cu lauri, gruparea dâmboviţeană a cedat în penultimul act în faţa marii rivale Sepsi Sfântu Gheorghe. În această seară, în cel de-al doilea meci din cadrul semifinalelor, trupa lui Vasic nu a putut duce duelul în „decisiv”, la capătul unui eşec înregistrat în ultimul minut de joc al întâlnirii Într-o atmosferă electrizantă şi în faţa a 2 000 de oameni, CSM s-a aflat foarte aproape de a da de pământ cu Sepsi, dar totul s-a năruit din cauza lipsei de gestionare a finalului de joc. La scorul de 69-70, în favoarea adversarului, târgoviştencele au comis o eroare neforţată în faza de atac, iar acest lucru le-au costat pierderea meciului. Chiar dacă Porchia Green a greşit precum o începătoare în aceea fază, aceasta nu trebuie nici pe departe învinovăţită pentru eşecul suferit de CSM. Jucătoarea americană a fost cea mai bună de pe teren şi a fost cea care a dat tonul revenirii formaţiei târgoviştene în meci, când a avut o serie formidabilă de aruncări de trei puncte. Într-un decurs de doar două minute, în sfertul patru, Green a marcat numai puţin de 9 puncte, în urma a doar trei aruncări. Pe întreaga durată a jocului, aceasta a înscris 24 de puncte, iar 18 dintre ele au fost din afara careului. În al doilea meci cu Sepsi, târgoviştencele au jucat până laepuizare, dar adversarul şi-a arătat încă o dată superioritatea, dovedindu-se un imens coşmar pentru CSM. La fel ca şi în primele cinci dueluri cu ardelencele, banca subţire de rezerve a echipei dâmboviţene şi-a spus din nou cuvântul. La capătul jocului din această seară au fost de apreciat dăruirea totală de care au dat dovadă elevele lui Vasic, încurajările neîncetate şi frenetice venite din tribună pentru favorite şi atmosfera superbă a unui meci care nu s-a mai văzut de o bună perioadă de timp la Târgovişte. După această dispută impresionantă, pentru CSM a mai rămas să joace finala mică, una în care vor fi puse în joc medaliile de bronz.