JUDO: Xenia Chițu și Vanessa Tolea, pe primul loc la Cupa “Cis Gaz”

Cei mai mici judoka ai Clubului Sportiv Școlar Târgoviște au obținut rezultate remarcabile la turneul internațional Cupa “Cis Gaz”, desfășurat la Târgu Mureș, la sfârșitul săptămânii trecute. Sportivele antrenate de Romel Mușa care au impresionat din plin la acest concurs au fost Xenia Chițu și Vanessa Tolea. Ambele judoka au luptat extraordinar, iar la final au terminat pe prima treaptă a podiumului. Prima sportivă a ocupat primul loc la categoria 32 de kilograme – U12, iar a doua la categoria 36 de kilograme  – U11. Cele două sportive sunt văzute ca mari speranțe ale judo-ului dâmbovițean. Pe locul 2 la acest concurs a încheiat Ana Popa (cat. 32 kg – U11), iar pe 3, Larisa Marin (36 kg – U12) și Alessio Ion (46 kg – U10). Aproape de podium au terminat alți judo-csspatru sportivi de la CSȘ Târgoviște. Cum au cedat în finalele mici, Patrick Marinescu (24 kg – U9), Rareș Șendroiu (30 kg – U10), Daniel Grigorov (42 kg – U11) și Fidel Radu (46 kg – U12) au finalizat concursul pe locul 5. Antrenorul Romel Mușa s-a declarat mulțumit de evoluțiile tuturor sportivilor săi la acest concurs, după ce majoritatea dintre ei au învins și adversari internaționali. Delegația Clubului Sportiv Școlar Târgoviște a cuprins pentru Cupa “Cis Gaz” un lot format din 14 judoka.