„Duş” rece cu FC Braşov! Apărarea, punctul nevralgic al Chindiei sub Tâmpa

Chindia Târgovişte a suferit la Braşov prima înfrângere în play-off. Dâmboviţenii au plecat sub Tâmpa cu prima şansă la victorie, dar la final au cedat cu scorul de 3-2, datorită marilor erori din apărare. Chindia şi-a respectat până la un punct blazonul pe arena „Tineretului”, după care a capotat în faţa unui adversar ce a trecut prin probleme financiare uriaşe în ultima perioadă. Debutul echilibrat de joc a lăsat într-o bună măsură senzaţia că cine va greşi mai puţin va avea câştig de cauză. Şi până la urma chiar aşa s-a întâmplat. Jucătorii lui Nicu Croitoru au trecut repede peste şarjele ofensive ale gazdelor, iar la capătul primei jumătăţi de oră, Cherchez a adus liniştea în rândul „stegarilor”. După ce a scăpat din marcajul fundaşilor centrali, atacantul târgoviştean înscris superb, la colţul lung, fără speranţe în stânga lui Iacob. Replica braşoveană a apărut pe final de repriză când Rusu a restabilit egalitatea, printr-un şut senzaţional în plasa laterală, din faţa lui B. Dinu (44). Tot în finalul primei părţi a jocului, Chindia s-a aflat foarte aproape de a prelua conducerea pe tabelă, dar „torpila” lui Cherchez din marginea careului a ocolit milimetric poarta adversă. Tonusul jocului a continuat să fie unul la înălţime şi în actul secund. Sub încurajările neîncetate ale galeriei „Commando Dracula”, Bogdan Vasile a adus-o pe Chindia în avantaj în minutul 59. Jucătorul care i-a luat locul lui Honciu în primul „11”, a punctat excelent din careul mic, cu capul, centrarea venită de la L. Mihai, dintr-o lovitură liberă (59). Avantajul luat pe tabelă a împins Chindia să facă ofensiv un pas înapoi, dar în acelaşi timp, defensiva să nu arate nici ea o concentrare maximă. Pe neaşteptate, revenirea Braşovului a avut loc în ultimele 20 de minute ale meciului. Pentru început Coman a restabilit egalitatea (71), cu ajutorul transversalei, după o gafă de cascadorii râsului a apărătorilor târgovişteni, iar două minute mai târziu, Rusu a adus victoria Braşovului, cu un şut sub transversală, din zona careului mic, imparabil pentru Meilă. Pentru a mai rămâne în cărţile promovării, Chindia va fi nevoită să nu facă nici un pas greşit pe teren propriu, săptămâna viitoare, în meciurile cu UTA Arad (miercuri, ora 17.00) şi CS Mioveni (sâmbată, ora 11.00).

FC Braşov – Chindia Târgovişte 3-2 (1-1)

Marcatori: Rusu (42, 73), Coman (71)/ Cherchez (30), B. Vasile (59).

FC Braşov: Iacob – Vagner, Marin, Puţanu, Negotei – Manole (86 Alupoae), Coman, Pană, Andor – Rusu (89 Ene), Buga (66 Munteanu). Antrenor: Adrian Szabo.

Chindia: Meilă – Pătru, B. Dinu, Vătavu, Martac – Neniţă (84 Nisipeanu), B. Vasile (78 Voinea), L. Mihai, Stoica – Cherchez, Popa (80 Neguţ). Antrenor: Nicu Croitoru.

Stadion „Tineretului”. Spectatori: 400.

Au arbitrat: Horia Mladinovi (Bucureşti) – Adrian Vornicu (Iaşi), Ovidiu Aruşoaie (Piatra Neamţ).

Observatori FRF: Silviu Crângaşu (Ploieşti) şi Viorel Lolea (Reşiţa).

Cartonaşe galbene: B. Vasile (52), B. Dinu (87).

Ionuţ Parghel

Un comentariu la „„Duş” rece cu FC Braşov! Apărarea, punctul nevralgic al Chindiei sub Tâmpa”

1. Nu stiu de ce , dar tot mai cred ca CHINDIA a facut cadou 3 puncte brasovului. De ce ??? Sa ii salveze de la ” retrogradare ” . Va fi retrogradare financiara la ei,dupa meciul cu gaz metan de marti . Fc brasov a fost invinsa de CHINDIA inainte de playoff pe teren propriu cu 1- 0 , asadar putea repeta istoria , dar a incercat sa ii ”salveze ”. Vom vedea daca se si concretizeaza. Acum CHINDIA va fi nevoita sa aiba doar victorii pentru a recupera punctele pierdute si a merge spre promovare , altfel ….. asta este . Asadar BAFTA MULTA CHINDIA miercuri cu uta bd ( asa un scor de neprezentare sa vada iar uta cine este mai bun , nu ? 3 -0 pt CHINDIA ).