Dublu campion la U12! Andrei Voican , medaliat de două ori cu aur la Campionatul Naţional de vară

Tenismenul Andrei Voican a fost imperial la ediţia din acest an a Campionatului Naţional de vară Under 12. Sportivul de la CS Târgovişte a devenit dublu campion al turneului de copii, găzduit de Bucureşti, în această săptămână. Elevul lui Pompiliu Nedelcu şi-a adjudecat aurul, atât la simplu, cât şi în proba de dublu. Târgovişteanul a intrat în posesia titlului naţional la simplu, după ce l-a învins în finală pe David Manu (Asociaţia TC Sun), cu 6-2, 6-3. Voican s-a comportat excelent pe întreaga durată a concursului şi nu a pierdut nici un set. În semifinale şi sferturi, dâmboviţeanul a trecut de Alin Fătu (AS Tenis Club Bucureşti) – 7-5, 6-0 şi de Mihai Coman (CSM Craiova) – 6-3, 6-2, iar în primele trei tururi de George Cosma (ACS Pro Sport) – 6-1, 6-1, Eric Verdeş (CSM Zalău) – 6-2, 6-3 şi de Dinu Iosifescu (l Body) – 6-1, 6-0. Târgovişteanul a pornit din postura de favorit numărul 3 la turneul de simplu. Voican a pus mâna pe cel mai preţios metal la Naţionalele de vară şi la dublu, unde a făcut pereche cu Bryan Baltă, de la Carpaţi Sinaia. Binomul dâmboviţeano-prahovean (fav. 4) s-a clasat pe primul loc după ce şi-a dovedit superioritatea în finală, în faţa cuplului format din Alexandru Giurea (CSŞ Petroşani)/ David Manu (TC Sun). Perechea Voican/Baltă s-a impus în duelul final cu 6-1, 6-4. Până la disputa din ultimul act, binomul dâmboviţeano-prahovean a mers ceas şi în semifinale, sferturi, optimi, cât şi în turul 1. Un alt tenismen de la CS Târgovişte care a participat la acest Campionat Naţional a fost Vasile Duţă, care s-a oprit în sferturi la simplu şi a terminat pe locul 4 la dublu, alături de Dragoş Cazacu, de la CS Ştiinţa Constanţa.