Euroguard pascanu1.gif 	primordium_submeniu.gif MissTwist

Deputatul PNL Aurelian Cotinescu critică scenariul unui Guvern condus de Eugen Tomac

Deputatul PNL Aurelian Cotinescu a lansat un atac dur la adresa liderului PMP, Eugen Tomac, în contextul discuțiilor privind desemnarea unui nou prim-ministru. Într-o intervenție recentă în studioul TVR Info, liberalul a avertizat că o eventuală nominalizare a lui Tomac ar reprezenta o victorie mascată a social-democraților. „Nominalizarea ca premier a lui Eugen Tomac va fi o dezamăgire pentru toți cei care au crezut într-o alternativă reală de dreapta. Trebuie să fim sinceri și să spunem lucrurilor pe nume: un Guvern condus de Eugen Tomac va fi, în realitate, un Executiv aservit PSD. Nu putem accepta un astfel de compromis care nu face altceva decât să mențină influența social-democrată asupra deciziilor majore ale țării, sub o falsă etichetă de dreapta.”

Cotinescu a subliniat că PNL trebuie să rămână un partid responsabil și să refuze orice formulă de guvernare care ar putea subordona politicile liberale intereselor PSD. „Cu PSD nu mai putem guverna. Este timpul ca dreapta să își asume un proiect autentic, fără intermediari care să răspundă la comenzile de pe Kiseleff,” a adăugat acesta.

Reacția deputatului vine într-un moment de tensiune maximă în coaliția de guvernare, semnalând o fractură profundă și o opoziție categorică a unei părți din PNL față de scenariul vehiculat în spațiul public. Prin acest mesaj, Cotinescu reconfirmă poziția sa de critic vehement al colaborării cu PSD, pledând pentru o identitate liberală clară și fără compromisuri asimetrice.

Distribuie:
Contact / Trimite știrea ta > 0737 449 352 > [email protected]
medCAre romserv.jpg hymarco

CITEȘTE ȘI

Metex Gopo
kiss2025a.jpg dsgmotor.gif
novarealex1.jpg ConsultOptic memco1.jpg
Newsletter Gazeta Dambovitei
Introdu adresa ta de e-mail si vei fi la curent cu cele mai importante stiri din Targoviste si din judetul Dambovita.
E-mailul tau nu va fi facut public

Parteneri media