CSM Târgoviște, noua câştigătoare a Cupei României! Formația dâmbovițeană a depășit în finală pe Olimpia CSU Braşov

foto credit: Silviu Tanase

CSM Târgovişte a învins, în această seară, pe Olimpia CSU Braşov, în finala Cupei României, după un meci dramatic, cu scorul de 64 – 63. Finala s-a jucat în Sala “Kati Szabo” din Sfântul Gheorghe. Echipa târgovişteană a fost încurajată de zeci de suporteri, atmosfera fiind una incendiară.

CSM Târgoviște îşi asigurase prezența în finala Cupei României la baschet feminin, după ce a trecut în semifinale de Sepsi Sfântu Gheorghe . Formația antrenată de Cătălin Tănase a făcut un joc excepțional în semifinale și a trecut de marea rivală Sepsi Sfântu Gheorghe, cu 58-55. CSM a arătat în disputa cu campioana României o formă excelentă, transformându-se dintr-o mică “buturugă” într-o mare echipă ce poate depăși orice adversar care îi iese în cale. Târgoviștencele au dat lovitura de grație lui Sepsi în ultimul sfert al întâlnirii, când s-au impus cu 22-12, după ce sfertul al treilea s-a terminat nedecis (13-13), iar la pauza mare, gazdele au condus cu 30-23. MVP-ul partidei din Sala “Kati Szabo” a fost, tot din tabăra CSM-ului, Monique Coker, jucătoare ce a contabilizat 17 puncte. Olimpia CSU Brașov, învinsese în fața lui Sirius Târgu Mureș (72-57), în de-a doua semifinală.