Corigentă la final de tur! Chindia a fost răpusă de scor de neprezentare de UTA

Chindia Târgoviște a terminat prima parte a Ligii a 2-a în genunchi! Echipa lui Nicu Croitoru a cedat la ultima strigare a turului la scor neprezentare (0-3) în duelul cu UTA Arad. Dâmbovițenii au rezistat în fața arădenilor doar 19 minute, iar apoi au fost făcuți “groggy”.  Chiar dacă au început promițător jocul, cu ocazii periculoase la poarta adversă, Chindia nu a putut face față “tăvălugului” numit UTA. După ce Martac (6),Cherchez (9) și Vătavu (16) au irosit deschiderea tabelei, Aradul a modificat tabela prin Curtuiuș (19), după ce transformat cu capul assist-ul lui Burlă, venit din corner. Primirea golului i-a dus pe dâmbovițeni să fie mult mai activi în jumătatea de teren adversă, iar pe Cherchez (26), Parghel (27) și Honciu (29) să rateze, pe rând, restabilirea echilibrului pe tabelă. Pe final de repriză, Chindia a mai primit o lovitură neașteptată din partea adversarului. Cu două minute înainte de pauză, Andor a trimis mingea pe lângă Meilă, din fața acestuia, fructificând perfect pasa pe culoar al lui Tănase. Reluarea jocului face din Chindia să fie în corzi, iar UTA să mai găsească încă o dată drumul spre gol.  A. Petre a transformat cu precizie un penalty în stânga lui Meilă, după ce tot el l-a obținut într-un contact cu Vătavu, dar după o eroare inițială comisă de Ispas (50). Urcarea scorului la unul de neprezentare a împins-o pe UTA să facă un pas înapoi, iar pe Chindia să atace în valuri buturile lui Miron, dar fără nici un efect pe tabelă. Astfel, până la finalul întâlnirii, Honciu (60), Neguț (67) și Cherchez (75) au ratat trei oportuniți mari de a marca golul de onoare. Eșecul la scor suferit cu UTA reprezintă una dintre cele mai drastice înfrângeri suportate de Chindia în ultimii ani. Mai mult de atât, în tur, echipa târgovișteană a fost neputincioasă în fața tuturor echipelor din primele șase locuri, neatingând nici o victorie în fața acestora.  După eșecul cu Aradul, Chindia se poziționează pe locul 7, cu 26 de puncte, iar în prima etapă a returului va da piept, peste o săptămână, pe teren propriu, ASU Politehnica Timișoara.

Chindia Târgoviște – UTA Arad   0-3 (0-2)

Marcatori: Curtuiuș (19), Andor (43), A. Petre (50 –pen).

Chindia: Meilă – Pătru, Vătavu, Ispas (67 C. Dinu), Martac –  Parghel (65 Nisipeanu), Honciu, L. Mihai, Stoica – Cherchez (84 Pencea), Neguț. Antrenor: Nicu Croitoru.

UTA: Miron – Polgar, Filaret (55 Manea), Gligor, Burlă – Strătilă (61 Copil), Chindriș), Tănase, Andor – A. Petre (78 Costin), Curtuiuș. Antrenor: Laurențiu Roșu.

Ionuț Parghel

2 comentarii la „Corigentă la final de tur! Chindia a fost răpusă de scor de neprezentare de UTA”

1. la ce va asteptati.daca a inceput campionatul cu”neste”victorii trase de par toti credeau ca va promova.dar sa nu uitam.am jucat in primele etape cu afumati,dezghetati sau congelati.echipe nou promovate.cum am dat de cei mari am fost pusi cu botul pe labe.