Chindia – Luceafărul Oradea X /1! Răstunare spectaculoasă a târgoviștenilor!

Chindia Târgoviște a întâlnit pe Luceafărul Oradea, ocupanta locului 12, într-un meci care a început la orele 13:00, disputat pe Eugen Popescu. Condițiile de joc au fost grele, o ploaie măruntă și rece nu a contenit pe durata partidei. Târgoviștenii și-au luat revanșa după ce bihorenii i-au învins în tur cu 2-1, printr-un scor identic dar de partea noastră.

Repriza 1

Bihorenii au început încrezători jocul, atacând de mai multe ori poarta noastră în primele minute. În minutul 13 Tegle a oferit ratarea etapei luftând cu poarta goală, din cauza terenului care i-a jucat feste. Chindia scapă de o fază grea, în care putea primi gol după o acțiune ofensivă în forță a bihorenilor. În minutul 21, Rocha ia cartonaș galben. Chindia atacă și încearcă deschiderea scorului. În minutul 27, Liviu Mihai trimite puțin pe lângă poarta orădenilor, avem posesia. După mai multe contre consumate la mijlocul terenului, fără faze notabile, vine sfârșitul primei reprize.

Repriza 2

În minutul 50, Oradea primește penalty și transformă prin Rusu…0-1. Goool Chindia! Liviu Mihai înscrie în minutul 76 printr-un șut de la 30 de metri peste portar, sub transversală! După asedii multiple la poarta bihorenilor, Chindia preia conducerea în minutul 83 după reușita lui Neguț! După câteva minute de foc, vine finalul meciului iar Chindia ia toate punctele și rămâne pe locul 3, la 7 puncte de liderul Călărași și ocupanta locului 2 Hermannstadt, formație care are un meci în plus. Componența echipei: Popescu I / Martac, Morariu (Neguț 68), Vătavu, Ciobotariu / Licu ( Nisipeanu 69), Liviu M., Rogoveanu, Stoica / Florea (Dumitrașcu 80), Cherchez. Antrenor: N. Croitoru.