kiss2025a.jpg Euroguard InCaseEnergy 	oneminamed_nav.gif

CCR a respins sesizarea USR pe proiectul de lege privind măsurile fiscal-bugetare. Reacția deputatului Daniel Blaga

CCR a respins sesizarea USR, a anunțat miercuri președintele Curții, Marian Enache. Acest lucru înseamnă că noile taxe, eliminarea unor facilități fiscale și mini-reforma administrației pot intra în vigoare dacă legea este promulgată de președintele Klaus Iohannis.
„Pentru cei care încă nu știu: Curtea Constituțională, instituția în teorie imparțială, care trebuie să arbitreze deciziile Parlamentului atunci când acestea ridică semne de întrebare din punct de vedere constituțional sau etic, e compusă din judecători numiți…întocmai de către PSD și PNL. Surprinzător sau nu, 5 dintre cei 9 judecători actuali beneficiază de pensii speciale în prezent. Sperând la o judecată corectă, USR a atacat la CCR Legea Pensiilor Speciale. Pensiile speciale au rămas intacte. Ulterior, am atacat legea de creștere a taxelor, sperând ca măcar aici, în această perioadă grea pentru români, să existe acel minim de empatie. Nu s-a întâmplat asta. Sesizarea a fost respinsă, cel mai probabil la insistențele lui Marcel Ciolacu.
Sunt deja ani de când luptăm pentru o justiție corectă iar aceasta n-are cum să devină astfel decât dacă e independentă. CCR va fi imparțial doar atunci când presiunile politice nu vor mai fi posibile. Decizia de azi, cea care poartă semnătură la Marian Enache, ne arată încă o dată cât de important este să fim cu toții parte din această schimbare. E inadminisibil ca un „special”, de zeci de ani legat strâns de PSD, să aibă dreptul de a decide pentru sărăcirea a 19 milioane de oameni.
Anul viitor, la vot, aduceți-vă aminte că partidul și oamenii pentru care vă puneți ștampila poate avea puterea de a numi politic persoanele care vă pot influența în mod decisiv și negativ, viața. Sau nu. Alegerea trebuie să fie a noastră, a tuturor.” a scris deputatul Daniel Blaga pe pagina sa de facebook.
Distribuie:
Contact / Trimite știrea ta > 0737 449 352 > [email protected]
MedcareTomescu romserv.jpg hymarco

CITEȘTE ȘI

Metex oneminamed Gopo
kiss2025a.jpg dsgmotor.gif
novarealex1.jpg ConsultOptic memco1.jpg
Newsletter Gazeta Dambovitei
Introdu adresa ta de e-mail si vei fi la curent cu cele mai importante stiri din Targoviste si din judetul Dambovita.
E-mailul tau nu va fi facut public

Parteneri media