Campioană la sol! Daria Ghinescu, pe primul loc la Naționalele de Ne Waza

Judoka Daria Ghinescu a strălucit la Campionatul Național de Ne Waza, desfășurat săptămâna trecută la Turnu Severin. Sportiva de la CS Târgoviște s-a comportat exemplar pe suprafața de tatami și a devenit campioană națională la U12. Eleva lui Ilie Torcică a intrat în posesia medaliei de aur după ce a avut parte de un parcurs de excepție la categoria +48 de kilograme, încununat numai cu victorii. Tot la această competiție, un alt sportiv de la CS Târgoviște care a intrat în posesia unei medalii a fost Gabriel Pleșa. Târgovișteanul a cucerit bronzul la U14, după ce a terminat pe locul 3 concursul dedicat categoriei 42 de kilograme. Aproape de podium la Naționalele de sol s-a aflat și Ștefan Ghinescu, la U16, sportiv ce s-a clasat pe locul 5 la categoria +73 de kilograme. În ceea ce-l privește pe Andrei Moga, de la CSȘ Târgoviște, acesta a încheiat concursul  de la U16, categoria 55 de kilograme, pe locul 9. Peste două săptămâni judoka dâmbovițeni vor fi angrenați, tot la Turnu Severin, la Campionatul Național de Ne Waza, dedicat întrecerilor U15 și U11.