Deputatul liberal, Aurelina Cotinescu a catalogat recent drept alarmant prezență mercenarilor în apropierea unui fost candidat la președinția României, a cărui campanie electorală a fost influențată prin metode incorecte și ilegale. Acesta pune întrebarea legitimă: „încotro vor aceștia să ducă democrația românească?”.
„În 35 de ani de democrație nu am văzut candidați în România care să aibă bodyguarzi sau mai rău să fie păziți de mercenari plătiți lunar cu mii de euro. Trebuie să ne punem întrebări serioase referitoare la integritatea si intențiile acestora, ce vor ei să facă cu democrația românească, pentru că aici nu este nici Orientul Mijlociu nu este nici Rusia sau Ucraina. Aici este Romania, un spațiu al Uniunii Europene, un spațiu al NATO.
Din punctul meu de vedere acesta este un aspect deosebit de alarmant și mă întreb, încotro vor să ducă acești oameni democrația noastră?
Adevărul este că prin metode incorecte și ilegale care au influențat campania electorala, s-a încercat un ajutor decisiv pentru Georgescu.
De remarcat faptul că 16 milioane de romani, nu urlă, nu înjură, nu se leagă cu tricolorul de gât ca să ceară turul 2 înapoi.
Statistica spune clar, că trăim cea mai prosperă perioadă din ultimii zeci de ani. Desigur sunt încă romani care o duc rău, politicile guvernamentale trebuie să aducă soluții și pentru ei, dar pe total Romania s-a dezvoltat enorm. Refuz să cred că ne-am născut în comunism pentru ca acum să trecem prin democrație și în final să trăim într-o dictatură legionară.
Viitorul nostru depinde de alegerile pe care le facem acum!”