Alte incidente în fotbalul județean! Arbitrii “fulgerați” cu pumni și picioare pe stadionul din Lungulețu

Scandalul au pus din nou stăpânire pe fotbalul mic dâmbovițean! De această dată, bătăile s-au mutat în Liga a 5-a, iar meciul care s-a transformat într-unul de K1 a fost cel dintre Fulgerul Lungulețu – Olimpia Mărcești (4-2), ce a contat pentru etapa a 12-a din Onoare Sud. Pe terenul din Lungulețu, în prima repriză a întâlnirii, a “fulgerat” cu pumni și picioare, oferite de gazde arbitrilor și jucătorilor de la Olimpia! Primul incident a apărut la jumătatea reprizei, când portarul din Lungulețu l-a lovit cu pumnii pe arbitrul central Timotei Dedu. Imediat, după ce l-a eliminat, portarul “judoka” i-a mai aplicat o corecție “fluierașului” de 20 ani. Al doilea incident s-a iscat la intrarea în ultimul sfert al primului mitan, când tușierul C. Crețu a fost lovit la marginea terenului de mai mulți spectatori din Lungulețu. În schimb, cu trei minute înainte de pauza meciului, jucătorul cu numărul 7 de la Lungulețu, potarul eliminat și mai mulți spectatori de la gazde au tăbărât pe goal-keeperul grupării din Mărcești, oferindu-i pe neașteptate o “porție” de pumni și picioare. “Sunt de 39 ani în conducerea echipei din Mărcești, dar așa ceva nu am văzut niciodată. A fost junglă ce am văzut la Lungulețu. După ce au bătut arbitrii, jucătorii formației gazdă au trecut la portarul nostru în finalul primei reprize. Nu se mai poate juca fotbal în asemenea condiții. Sper să mă credeți, acum sunt la sediul AJF Dâmbobovița, să depun un memoriu pentru ce s-a întâmplat pe terenul din Lungulețu. Nu știu ce au scris arbitrii în raport, dar eu nu pot să tolerez astfel de lucruri. Îmi doresc ca împotriva Fulgerului și a fotbaliștilor bătăuși, Comisia de Competiții și Disciplină să i-a masuri drastice”, ne-a declarat Marin Ion, principalul conducător al Olimpiei Mărcești. Întrebat despre incidentele de la acest meci, arbitrul Timotei Dedu, ne-a oferit un răspuns, probabil, pe măsura prestației sale. “Îmi pare rău că nu pot să vorbesc. Nu mai am treabă cu incidentul acesta. Nu pot să zic că nu am arbitrat eu acest joc. Ce s-a întâmplat am trecut în raportul de arbitraj”. Pe de altă parte, cu o etapă înainte, dar în Onoare Nord, bătăie mare a fost și la meciul dintre Mănești și Runcu. Cert, că după scenele de box, apărute pe stadionul de pe Valea Dâmboviței, echipa din Mănești s-a retras din campionat. Un lucru bun, spunem noi!