CSM Târgoviște a suferit aseară prima înfrângere în play-off-ul Diviziei A1 la volei feminin. Vicecampioana României s-a împiedicat de CSM București, după o serie de trei victorii consecutive. Echipa antrenată de Dragan Nesic a cedat în deplasare cu 1-3 și s-a distanțat din nou la șase puncte de locul 2, ocupat de gruparea din capitală. Într-o dispută în care Târgoviștea a vizat doar victoria, aceasta a reușit pe parcursul celor 108 minute de joc să-și adjudece doar un set: al treilea cu 25-23. În schimb, “tigroaicele” lui Ferhat Akbas s-au impus în toate celelalte, cu 25-19, 25-23 și 25-13. Principala marcatoare a jocului a fost Nikola Radosova, de la CSM București, cu 21 de puncte contabilizate. De la CSM Târgoviște cea mai productivă componentă a fost Sara Klisura, cu 20 de puncte realizate. După meciul de aseară, scorul duelurilor dintre cele două echipe în campionat, în acest sezon, a devenit 2-1 în favoarea lui CSM București. Etapa viitoare, pe 1 aprilie, CSM Târgoviște va întâlni, acasă, pe CSM Lugoj.
CSM București – CSM Târgoviște 3-1 (25-19, 25-23, 23-25, 25-13)
București: S. Medic (10), I. Lukovic (18), L. Carocci, B. Dekany (3), L. Charuk (16), N. Radosova (21), A.Pârv (9), A. Kapelovies (4), A. Ispas, J. Milovits (1). Antrenor: Ferhat Akbas.
Târgoviște: A. Sobo (7), S. Klisura (20), A. Trică (8), M. Colar (13), R. Ivanof (6), S. Cebic, B. Brcic, D. Calotă (3). Antrenor: Dragan Nesic.
Ionuț Parghel