Târgoviștenii s-au impus destul de greu în fața Aerostarului din Bacău, în primul meci oficial din 2019! Partida s-a desfășurat pe Eugen Popescu, vineri, 22 februarie, de la orele 14:00, cu o asistență de câteva sute de spectatori. Chiar dacă am evoluat contra ocupantei locului 15, moldovenii au condus de două ori, dându-le emoții celor de pe stadion, cât și din fața televizoarelor, meciul fiind transmis în direct la tv.
Chindia – Aerostar 3-2 (1-1)
Pentru Chindia au marcat: Cherchez (27′ pen), Neguț (62′) și puștiul-minune Șerban (82′), în timp ce oaspeții au marcat în minutele 6 și 49. În urma acestei victoriei de azi, Chindia a urcat pe primul loc în clasament, cu 47 de puncte acumulate, cel puțin până la rezultatele de mâine ale combatantelor.
Componența Chindiei:
Aioani / Martac, Șandru, Dudea, Dumitrașcu, Neguț, Novac (71′ Rață), L. Mihai (87′ Dinu), Șerban, Cherchez (cpt, 72′ Neicuțescu), Florea. Antrenor: Viorel Moldovan.
Echipa arată bine și cu siguranță va fi mai omogenă, obținând forma pe care ne-o dorim cu toții! Golul meciului îi aparține lui Șerban, care a fentat un fundaș după ce s-a demarcat și a intrat în posesia un pas scurt filtrant și a șutat sănătos din 7 metri! Hai Chindia! Hai Târgoviște!
Bogdan Marius Americanu