Infractorii devin din ce în ce mai „ingenioşi”! Mai nou aceştia operează folosind metoda „accidentul” pentru a-i păcăli mai ales pe bătrâni şi a obţine facil sume importante. Practic, victimele, îndeosebi cele vârstnice, sunt abordate telefonic şi anunţate că o rudă de-a lor a fost implicată într-un accident rutier, ocazie cu care li se solicită virarea într-un cont bancar a unei sume de bani pentru a despăgubi victima accidentului.
Pentru a vă feri de astfel de situaţii, poliţiştii dâmboviţeni fac următoarele precizări:
În caz de accident, nu există noţiunea de plată a unor despăgubiri, decât ca urmare a unei hotărâri judecătoreşti în acest sens sau prin societăţile de asigurări;
-Orice accident de circulaţie are două variante de soluţionare: depunerea unei plângeri la Poliţie, instituţie abilitată să instrumenteze cazul respectiv, sau înţelegerea amiabilă a părţilor, ceea ce presupune repararea daunelor folosind poliţa de asigurare auto obligatorie. Orice alte variante sunt excluse;
– Nici victima şi nici autorul unui accident nu au nevoie de bani pentru a primi îngrijiri medicale . Este adevărat că unele servicii medicale sunt furnizate contra cost, însă nu este cazul serviciilor medicale de urgenţă. De aceea, în nici un caz, nu trimiteţi bani prin persoane necunoscute, sperând astfel că îi veţi ajuta pe cei dragi – nu faceţi decât să cădeţi în plasa întinsă de infractorul care a profitat abil de naivitatea şi lipsa dumneavoastră de informare.