kiss2025a.jpg Euroguard 	oneminamed_nav.gif dsgmotor.gif

De miercuri până vineri, Dâmbovița sub avertizare meteo de furtuni și grindină

INFORMARE METEOROLOGICĂ

Interval de valabilitate: 12 iunie, ora 20 – 13 iunie, ora 14

Fenomene vizate: manifestări de instabilitate atmosferică;

Zone afectate: conform textului;

 

În intervalul menționat, vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată în Maramureș, nordul Moldovei, local în Transilvania, Crișana și Banat, precum și în zona Carpaților Orientali și a Munților Apuseni. Vor fi averse ce vor avea și caracter torențial, descărcări electrice, intensificări de scurtă durată ale vântului care vor lua aspect de vijelie și condiții de grindină.

În intervale scurte de timp sau prin acumulare, se vor înregistra cantități de apă ce vor depăși 15…20 l/mp și izolat 30…40 l/mp.

 

ATENȚIONARE METEOROLOGICĂ

COD GALBEN

Interval de valabilitate: 13 iunie, ora 14 – 15 iunie, ora 08

Fenomene vizate: instabilitate atmosferică accentuată, cantități de apă însemnate;

Zone afectate: conform textului și hărții;

 

În Banat, Crișana, Oltenia, Maramureș, Transilvania, jumătatea de vest a Munteniei și în zonele de munte, instabilitatea atmosferică va fi accentuată și se va manifesta prin averse torențiale, frecvente descărcări electrice, vijelii și căderi de grindină.

Cantitățile de apă vor depăși 25 l/mp și pe arii restrânse 60…80 l/mp, îndeosebi în sud-vest și în zona montană.

Notă: În restul teritoriului astfel de fenomene se vor semnala pe suprafețe mici, în special pe parcursul zilei de joi, 14 iunie.

Distribuie:

Lasă un comentariu

Contact / Trimite știrea ta > 0737 449 352 > [email protected]
MedcareTomescu romserv.jpg hymarco

CITEȘTE ȘI

Metex oneminamed Gopo
kiss2025a.jpg dsgmotor.gif
novarealex1.jpg ConsultOptic memco1.jpg
Newsletter Gazeta Dambovitei
Introdu adresa ta de e-mail si vei fi la curent cu cele mai importante stiri din Targoviste si din judetul Dambovita.
E-mailul tau nu va fi facut public

Parteneri media