ortooxacell kiss2022.gif Flax

Școala Gimnazială „Ion Ciorănescu” Moroeni face angajări

ANUNŢ
organizare concurs pentru ocuparea postului de îngrijitoare – 1 normă, îngrijitoare -0,5 normă, mediator școlar – 0,5 normă, îngrijitoare – 0,5 normă

Școala Gimnazială Ion Ciorănescu Moroeni organizează, la sediul său din localitatea Moroeni, strada Principală, numărul 162, județul Dâmbovița, concurs pentru ocuparea posturilor de:

  • Îngrijitoare – 1 normă – Grădiniță Glod;
  • Îngrijitoare – 0,5 normă – Școală Glod;
  • Îngrijitoare – 0,5 normă- Grădiniță Moroeni;
  • Mediator școlar – 0,5 normă, în baza H.G. nr. 286/2011, cu modificările şi completările ulterioare,

Pentru a ocupa un post contractual vacant, candidații trebuie să îndeplinească următoarele condiții generale, conform art. 3 al Regulamentului-cadru aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 286 din 23 martie 2011, cu modificările și completările ulterioare:

are cetățenia română, cetățenie a altor state membre ale Uniunii Europene sau a statelor aparținând Spațiului Economic European și domiciliul în România;

cunoaște limba română, scris și vorbit;
are vârsta minimă reglementată de prevederile legale;

are capacitate deplină de exercițiu;
are o stare de sănătate corespunzătoare postului pentru care candidează, atestată pe baza adeverinței medicale eliberate de medicul de familie sau de unitățile sanitare abilitate;

îndeplinește condițiile de studii și, după caz, de vechime sau alte condiții specifice potrivit cerințelor postului scos la concurs;

nu a fost condamnată definitiv pentru săvârșirea unei infracțiuni contra umanității, contra statului ori contra autorității, de serviciu sau în legătură cu serviciul, care împiedică înfăptuirea justiției, de fals ori a unor fapte de corupție sau a unei infracțiuni săvârșite cu intenție, care ar face-o incompatibilă cu exercitarea funcției, cu excepția situației în care a intervenit reabilitarea.

Denumirea postului

  • îngrijitor – 1 normă, vacant, perioadă nedeterminată;
  •  îngrijitor – 0,5 normă, vacant, perioadă nedeterminată;
  • mediator – 0,5 normă, vacant, perioadă nedeterminată;

Condiţii specifice pentru ocuparea postului de îngrijitor

– nivelul studiilor: gimnaziale, școală profesională, liceale
-vechime în specialitatea studiilor – minimum 6 luni

Condiţii specifice pentru ocuparea postului de mediator școlar:

– nivelul studiilor:
liceale urmate de curs de mediator școlar recunoscut de Ministerul Educației;
liceale (liceu pedagogic), specializarea mediator școlar;
superioare cu specializarea asistență social;

-vechime în specialitatea studiilor – fără vechime

-cunoștințe operare PC: Microsoft Office, Internet Explorer

– abilități de relaționare, comunicare, persuasiune și muncă în echipă

Dosarul de concurs conţine următoarele documente:

cerere de înscriere la concurs adresată directorului Școlii Gimnaziale „Ion Ciorănescu” Moroeni (tipizatul se poate ridica de la sediul unității de învățământ);
copia actului de identitate sau orice alt document care atestă identitatea, potrivit legii, după caz;

copiile documentelor care să ateste nivelul studiilor și ale altor acte care atestă efectuarea unor specializări, precum și copiile documentelor care atestă îndeplinirea condițiilor specifice ale postului solicitate;
copie a carnetului de muncă și/sau raport salariat din Revisal sau, după caz, adeverinţele care atestă vechimea în muncă, în profesie şi/sau în specialitatea postului;
cazierul judiciar sau o declarație pe propria răspundere că nu are antecedente penale care să-l facă incompatibil cu funcția;

adeverinţă medicală care să ateste starea de sănătate corespunzătoare, eliberată cu cel mult 6 luni anterior derulării concursului de către medicul de familie al candidatului sau de către unităţile sanitare abilitate;

declaraţia de consimtământ privind prelucrarea datelor cu caracter personal (tipizatul se poate ridica de la secretariatul școlii);

certificatul de integritate comportamentală.
curriculum vitae;

dosar cu șină.

Adeverinţa care atestă starea de sănătate conţine, în clar, numărul, data, numele emitentului şi calitatea acestuia, în formatul standard stabilit de Ministerul Sănătăţii.
Actele prevăzute la punctele b)-d) vor fi prezentate şi în original în vederea verificării conformităţii copiilor cu acestea. În cazul documentului prevăzut la lit. e), candidatul declarat admis la selecţia dosarelor, care a depus la înscriere o declaraţie pe propria răspundere că nu are antecedente penale, are obligaţia de a completa dosarul de concurs cu originalul cazierului judiciar, cel mai târziu până la data desfăşurării primei probe a concursului.

Dosarul trebuie să cuprindă toate documentele în ordinea enumerată mai sus.

ETAPE stabilite pentru concurs:
Pentru înscrierea la concurs, candidații pot depune dosarul de concurs în perioada 03-14.01.2022, în intervalul orar 09.00 – 12.00 la  secretariatul unităţii şcolare (Grădinița cu program normal Moroeni), din strada Principală, nr. 162, Moroeni, județul Dâmbovița.

Etapele concursului:a

  • afișarearezultatea la concursul de dosare– 17.01.2022 – ora 15.00
  • depunerea contestatiilor pentru selectia dosarelor – 18.01. 2022 – orele 09.00 – 14.00.
  • solutionarea contestatiilor si afisarea rezultatelor -19.01. 2022 – dupa ora 14.00
    proba scrisă – 27.01.2022 – orele 12.00 -14.00
  • afisarea rezultatelor de la proba scrisa – 27.01.2022 – ora 16.00
  • depunerea contestatiilor dupa afisarea rezultatelor – 28.01.2022- orele 09.00-13.00
  • solutionarea contestatiilor – 28.01.2022 – orele 13.00 -15.00.
  • afisarea rezultatelor dupa contestatii – 28.01. 2022 – ora 15.00
  • proba practică – 31.01.2022 – orele 12.00 – 14.00
  • afisarea rezultatelor de la proba practica – 31.01.2022 – ora 16.00
  • depunerea contestatiilor dupa afisarea rezultatelor – 01.02.2022 -orele 09.00-13.00
  • afisarea rezultatelor dupa contestatii – 01.02.2022 – ora 15.00
  • proba de interviu – 02.02.2022 – ora 12.00
  • afisarea rezultatelor de la proba de interviu– 02.02.2022 – ora 13.00
  • depunerea contestatiilor dupa afișarea rezultatelor – 03.02.2022 -orele 09.00-15.00
  • AFISAREA REZULTATELOR FINALE – 03.02. 2022 – ora 15.00

3. a) Tematică îngrijitor:
Utilizarea materialelor de curăţenie necesare activităţii specifice postului
Utilizarea materialelor antiderapante în sezonul rece
Rolul personalului nedidactic în cadrul şcolii
Prevenirea accidentelor în incinta unităţii de învăţământ
Norme de conduită în releţiile din unitatea şcolară
Norme de protecţia şi securitatea în muncă pentru laboratoarele de chimie şi biologie.
Norme de prevenire a îmbolnăvirii cu virusul SARS-COV2;

b) Tematică mediator școlar:
Responsabilitățile și atribuțiile mediatorului școlar;

Condiții ce trebuie îndeplinite pentru ocuparea postului de mediator școlar;
Aspecte din Legea Nr.1/2011 privind postul de mediator școlar;

Criterii de identificare a unităților școlare în care se impune furnizarea serviciilor de mediere școlară;

Evaluarea mediatorului școlar;

Fișa de lucru a mediatorului școlar în comunitate, alte instrumente specifice de lucru;

4. a) Bibliografie îngrijitor:
Legea 319/2016 cu modificările și completările ulterioare, referitoare la sănătate și securitate în muncă ;
Legea 307/2006 cu modificările și completările ulterioare, referitoare la apărarea împotriva incendiilor ;
OMEC nr. 5.447/31.08.2020 privind aprobarea Regulamentului-cadru de organizare și funcționare a unităților de învățământ preuniversitar
Legea nr.53/2003- Codul Muncii cu modificările și completările ulterioare (drepturile și obligațiile salariaților, drepturile și obligațiile angajatorului).
Ordinului ministrului educației și al ministrului sănătății, interimar, nr. 5.338/2.015/2021 pentru aprobarea măsurilor de organizare a activității în cadrul unităților/instituțiilor de învățământ în condiții de siguranță epidemiologică pentru prevenirea îmbolnăvirilor cu virusul SARS-CoV-2, cu modificările și completările ulterioare;

b) Bibliografie mediator școlar:
Legea Educației nr. 1/2011 cu modificările și completările ulterioare.
OMEC nr. 5447/2020 privind Regulamentul-cadru de organizare și funcționare a unităților de învățământ preuniversitar;
OMECTS nr. 1539/19.07.2007 privind normele de încadrare și de activitate a mediatorului școlar;
“Ghidul mediatorului (pentru comunități cu rromi)”: Gherghe Sarău, Elena Radu, UNICEF, MECTS, București, Ed. Vanemonde, 2011,
“Ghidul mediatorului școlar în România”: Adriana Maria Rotaru, Oliver Peyroux, Mihai Gruia, în cadrul proiectului realizat cu spijinul Ambasadei franței în România, Fundației pentru copii, comunitate și familie, Asociația STEA, Craiova, Ed. Reprograph, 2012;
“Parteneriat Școală-familie-comunitate” (2006), Program PHARE 2003, Acces la educație pentru grupuri dezavantajate

5. Probele concursului:

Proba scrisă;
Proba practică:
• proba practică constă în testarea abilităților și aptitudinilor practice ale candidatului în vederea ocupării postului vacant – pentru îngrijitor;
probă de verificare a competențelor digitale – pentru mediator școlar;
Proba practică include următoarele criterii de evaluare:
• Capacitate de adaptare;
• Capacitate de gestionare a situațiilor dificile;
• Îndemânare și abilitate în realizarea cerințelor practice;
• Capacitate de comunicare;
• Capacitatea de gestionare a resurselor alocate pentru desfășurarea probei practice;
Proba interviu:
• În cadrul interviului se testează abilitățile, aptitudinile și motivația candidaților;
Interviul se realizează pe baza următoarelor criterii de evaluare:
– abilități și cunoștințe impuse de post;
– capacitatea de sinteză și analiză;
– motivația candidatului;
– comportamentul în situații de criză, inițiativă și creativitate.

Candidaţii care nu obţin minimum 50 puncte la fiecare probă nu pot participa la proba următoare. Punctajul final se calculează ca medie aritmetică a punctajelor obţinute la fiecare probă. Se consideră admis candidatul care a obţinut cel mai mare punctaj, în ordine descrescătoare.

Informații suplimentare se pot obține la secretariatul unității – telefon  0245/772206, de luni până vineri, în intervalul 09.00-12.00

Director,
Prof. Popa Oana Petruța

Agenda Politică Locală

psd pnl usr aur
MedcareTomescu romserv.jpg novarealex1.jpg hymarco fierforjat.gif
Trimite știrea ta > 0737 449 352 > [email protected]

CITEȘTE ȘI

Gopo
Foah ConsultOptic