Moş Crăciun a coborât în această seară, la Târgovişte, într-un mod cu totul inedit şi spectaculos, foarte apreciat de cei care l-au aşteptat la Curtea Domnească.
Moşul a coborât pe tiroliană din Turnul Chindia, simbolul fostei capitale a celor 33 de voievozi, în mijlocul celor care l-au aşteptat nerăbdători şi emoţionaţi (mai multe imagini, pe www.targovisteainimagini.ro).
Momentul a fost unul de excepţie, la fel ca şi modul în care a fost întâmpinat acesta de reni, crăciuniţe, fanfară, personaje din poveşti, care au transformat evenimentul într-unul de poveste.
Însoţit de alai, Moşul a mers pe traseul Calea Domnească, Bulevardul Mircea cel Bătrân până în Piaţa Tricolorului, în orăşelul special construit pentru el. Acolo, timp de trei zile, Moşul îi va aştepta pe cei mici pentru a le oferi cadouri, după ce le va asculta poeziile şi cântecele.
Edilul oraşului, Gabriel Boriga, declara zilele trecute că au fost pregătite pentru copiii care îl vor vizita pe moş peste 4000 de cadouri.
sursa foto targovisteainimagini.ro.
Ecelenta idee !Felicitari !