kiss2025a.jpg Euroguard 	oneminamed_nav.gif dsgmotor.gif

Polițiștii încearcă să-i responsabilizeze pe părinții din Voia, după ce mai mulți minori au fost prinși la volan

Astăzi, 20 martie, polițiștii din cadrul Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității, alături de cei de la Secția nr. 8 Poliție Rurală Valea Mare, au organizat o nouă activitate informativ-preventivă, în localitatea Voia. De data aceasta, polițiștii au discutat cu părinții elevilor de la unitatea de învățământ din Voia, prezentându-le aspecte de natură juridică referitoare la infracțiunile contra siguranței circulației pe drumurile publice, precum și despre răspunderea penală a persoanelor minor și majore.
Pe lângă transmiterea unor informații circumscrise siguranței rutiere, polițiștii cu discutat cu cei prezenți despre combaterea violenței domestice și a faptelor
antisociale, fiind evidențiate principalele drepturi pe care le au victimele unor infracțiuni.
La activitate, alături de polițiști au participat reprezentanți de la unitatea administrativ teritorială din localitate și de la Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului.

Acțiunea are loc după ce în ultima vreme, mai mulți copii din Voia au fost prinși conducând pe drumurile publice. Cel mai mic „șofer” surprins de polițiști are 10 ani. Acum câteva zile un minor în vârstă de 14 ani a furat o mașină și a accidentat o fată.

Distribuie:
Contact / Trimite știrea ta > 0737 449 352 > [email protected]
MedcareTomescu romserv.jpg hymarco

CITEȘTE ȘI

Metex oneminamed Gopo
kiss2025a.jpg dsgmotor.gif
novarealex1.jpg ConsultOptic memco1.jpg
Newsletter Gazeta Dambovitei
Introdu adresa ta de e-mail si vei fi la curent cu cele mai importante stiri din Targoviste si din judetul Dambovita.
E-mailul tau nu va fi facut public

Parteneri media