kiss2025a.jpg Euroguard InCaseEnergy 	oneminamed_nav.gif

Pestă la porcii crescuți de măicuțele de la Viforâta. Animalele au fost omorâte de veterinari

Comunicat de presă

 

Centrul  Local de Combatere a Bolilor din județul Dâmbovița s-a întrunit astăzi, 24.12.2019, ora 10.30,  ca urmare a confirmării la Institutul de Diagnostic și Sănătate Animală a apariției virusului de pestă porcină africană în județul Dâmbovița,  într-o exploatație non-profesională  aparținând Mănăstirii Viforâta din comuna Aninoasa.  A fost adoptat, în cadrul ședinței, planul de măsuri privind controlul și combaterea acestei boli și au fost aprobate decizia de plasare sub supraveghere și de informare a cetățenilor.

Astfel, s-a luat măsura uciderii porcinelor din exploatația  afectată, urmând a se realiza supravegherea clinică și catagrafierea tuturor porcilor de la nivelul întregii localități Aninoasa, fiind plasați sub observație sanitară veterinară, până la clarificarea situației sub aspect epidemiologic.

Totodată, în conformitate cu planul de măsuri aprobat, s-au stabilit zonele de restricție (zona de protecție și zona de supraveghere) în jurul focarului.

De asemenea, tot în cadrul ședinței de astăzi a fost adusă la cunoștință confirmarea a  noi cazuri de pestă porcină africană, la porcul mistreț, pe raza următoarelor fonduri de vânătoare: 28 Finta-2 cazuri, 13 Runcu-1 caz, 23 Ocnița-1 caz.

Precizăm că orice suspiciune de boală trebuie anunțată imediat medicului veterinar din localitate, Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Dâmbovița și autorităților locale. Totodată, solicităm sprijinul și înțelegerea cetățenilor pentru respectarea măsurilor dispuse, având în vedere gravitatea bolii și consecințele acesteia; proprietarii ai căror animale sunt ucise vor fi despăgubiți de către stat.

Reamintim că pesta porcină africană(PPA) nu afectează oamenii, neexistând nici cel mai mic risc de îmbolnăvire , ea având un puternic impact la nivel economic si social.

Biroul de presă

Distribuie:

Lasă un comentariu

Contact / Trimite știrea ta > 0737 449 352 > [email protected]
MedcareTomescu romserv.jpg hymarco

CITEȘTE ȘI

Metex oneminamed Gopo
kiss2025a.jpg dsgmotor.gif
novarealex1.jpg ConsultOptic memco1.jpg
Newsletter Gazeta Dambovitei
Introdu adresa ta de e-mail si vei fi la curent cu cele mai importante stiri din Targoviste si din judetul Dambovita.
E-mailul tau nu va fi facut public

Parteneri media