kiss2025a.jpg Euroguard InCaseEnergy 	oneminamed_nav.gif

Percheziții domiciliare în mai multe județe, inclusiv Dâmbovița, și în Spania într-un dosar de proxenetism.

La data de 2 februarie a.c., poliţiştii Biroului de Investigaţii Criminale din cadrul Poliţiei municipiului Turda, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Turda, au pus în executare un număr de 16 mandate de percheziţie domiciliară în municipiul Turda, comuna Mihai Viteazu, precum şi pe raza judeţelor Argeş, Mureş, Giurgiu, Dâmboviţa, Suceava şi Dolj, la locuinţele unor persoane bănuite de săvârşirea infracţiunilor de proxenetism, şantaj, camătă şi influenţarea declaraţiilor”, se arată într-un comunicat trimis, miercuri, de IPJ Cluj.

Cu ocazia percheziţiilor efectuate în România au fost ridicate 31 de telefoane mobile, 4 laptopuri, 78 de înscrisuri cu valoare probatorie, un hard extern şi o tabletă. În urma activităţilor desfăşurate pe teritoriul spaniol, a fost ridicată suma de 17.620 euro, 15 telefoane mobile, 9 ceasuri de lux, 3 laptopuri, bijuterii şi înscrisuri. De asemenea, a fost dispus sechestrul asigurător pe 2 autoturisme”, se menţionează în comunicat.

Cei în cauză sunt bănuiţi că în perioada 2017-2020 ar fi înlesnit practicarea prostituţiei de către 15 persoane pe teritoriul Spaniei, Germaniei, Austriei, Belgiei şi Angliei, beneficiind de foloase materiale în urma acestei activităţi. În urma verificărilor efectuate, a reieşit faptul că bărbatul de 48 de ani, din municipiul Turda, ar fi încercat, prin corupere, să determine persoanele vătămate să-şi modifice declaraţiile în faţa organelor de cercetare penală. Astfel, la data de 2 februarie a.c., poliţiştii au reţinut pentru o perioadă de 24 de ore un bărbat de 48 de ani, din Turda, alături de un bărbat de 39 de ani din judeţul Dâmboviţa şi o tânără de 26 de ani din judeţul Mureş, alte 2 persoane, respectiv un bărbat de 32 de ani din Turda şi un tânăr de 27 de ani, din judeţul Argeş, aflându-se sub efectul unei măsuri preventive privative de libertate în alte cauze. La data de 3 februarie a.c., aceştia au fost prezentaţi magistraţilor din cadrul Judecătoriei Turda, fiind dispusă măsura arestului preventiv pentru o perioadă de 30 de zile”, informează IPJ Cluj.

Distribuie:

Lasă un comentariu

Contact / Trimite știrea ta > 0737 449 352 > [email protected]
MedcareTomescu romserv.jpg hymarco

CITEȘTE ȘI

Metex oneminamed Gopo
kiss2025a.jpg dsgmotor.gif
novarealex1.jpg ConsultOptic memco1.jpg
Newsletter Gazeta Dambovitei
Introdu adresa ta de e-mail si vei fi la curent cu cele mai importante stiri din Targoviste si din judetul Dambovita.
E-mailul tau nu va fi facut public

Parteneri media