kiss2025a.jpg Euroguard 	oneminamed_nav.gif dsgmotor.gif

ISU Dâmbovița organizează „Săptămâna Protecției Civile”. Vezi calendarul de activități

La 28 februarie 1933, regele Carol al II-lea aproba Regulamentul apărării pasive în România, având ca scop protecția populației și resurselor teritoriale în fața atacurilor aeriene. Astăzi, la 90 de ani de la eveniment, sărbătorim Ziua Protecției Civile.

Potrivit unui comunicat transmis de Inspectoratul pentru Situații de Urgență Dâmbovița, aceștia vor marca evenimentul printr-o Săptămână a Protecției Civile. Aceasta va fi cuprinsă în perioada 25.02 – 04.03.2023 și va include o serie de activități publice organizate de către departamentele instituției.

 

Evenimentele se vor desfășura astfel:

  • 02, 28.02, 01.03, 02.03, 03.03 – Ziua Porților deschise la subunitățile de intervenție ale pompierilor dâmbovițeni. Cu această ocazie, toți doritorii pot afla care sunt dotările și tehnicile principale de intervenție ale salvatorilor
  • 02, 27.02, 28.02, 01.03, 02.03, 03.03 – Serviciile Voluntare pentru Situaţii de Urgenţă de la nivelul localităţilor din județul Dâmbovița, vor desfăşura activităţi preventive şi exerciţii demonstrative de stingere a incendiilor, în cadrul comuntăţii din care fac parte.
  • 02, 28.02, 01.03, 02.03, 03.03 – se vor desfășura acțiuni teoretice și practice de instruire privind tehnicile de acordare a primului ajutor și modul de comportare specific tipurilor de risc generatoare de situaţii de urgenţă în 20 de unități de învățământ din judeţ.  Elevii vor fi ajutaţi să conştientizeze tehnicile de acordare a primului ajutor, să-şi creeze un spirit preventiv, să cunoască şi să exerseze modul de comportare în cazul producerii unei situaţii de urgenţă;
  • 02 – 04.03 – va fi reluată Campania naţională de informare preventivă „Nu tremur la cutremur”, unde serviciile voluntare pentru situaţii de urgenţă vor distribui materiale suport. Acţiunile inspectoratului pentru situaţii de urgenţă vor urmări să atragă atenţia, în special, asupra modului de comportare al cetăţenilor în situaţia producerii unui seism.
  • 02 – se vor desfășura activități de informare preventivă la obiectivele de cult, în localitățile Târgoviște, Răzvad și Moreni;
  • 01 martie 2023 – se va desfășura acțiunea denumită generic „Miercurea sirenelor”, în cadrul căreia sunt activate sirenele de alarmare a populației. Populaţia nu trebuie să intre în panică, fiind vorba doar de un exerciţiu prin care se doreşte răspândirea semnificaţiei semnalelor acustice care pot fi transmise prin intermediul sirenelor. În cadrul exerciţiului, vor fi verificate atât fluxurile de transmitere a mesajelor de înştiinţare către autorităţi, cât şi modul de funcţionare a mijloacelor de alarmare a populaţiei.

Distribuie:
Contact / Trimite știrea ta > 0737 449 352 > [email protected]
MedcareTomescu romserv.jpg hymarco

CITEȘTE ȘI

Metex oneminamed Gopo
kiss2025a.jpg dsgmotor.gif
novarealex1.jpg ConsultOptic memco1.jpg
Newsletter Gazeta Dambovitei
Introdu adresa ta de e-mail si vei fi la curent cu cele mai importante stiri din Targoviste si din judetul Dambovita.
E-mailul tau nu va fi facut public

Parteneri media