kiss2025a.jpg Euroguard 	oneminamed_nav.gif dsgmotor.gif

Arest preventiv pentru un bărbat prins de mai multe ori conducând beat și fără permis un autoturism neînmatriculat

Cercetat pentru conducerea unui vehicul fără permis de conducere, punerea în circulație sau conducerea unui vehicul neînmatriculat și conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe, arestat preventiv pentru 30 de zile

La data de 13 octombrie a.c., în jurul orei 23:15, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au oprit pentru control, pe drumul județean 711, în localitatea Lazuri, un autoturism condus de un bărbat de 37 de ani, din comuna Comișani.

În urma verificărilor efectuate, polițiștii au constatat că șoferul nu deține permis de conducere, iar autoturismul nu este înmatriculat.

De asemenea, în urma testării efectuate pentru depistarea consumului de băuturi alcoolice, a fost indicat un rezultat cu valoarea de 1,03 mg/l alcool pur în aerul expirat, bărbatului fiindu-i recoltate probe biologice de la spital.

În baza probatoriului administrat de polițiști, sub coordonarea unui procuror de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Târgoviște, față de bărbat a fost dispusă măsura reținerii pentru 24 de ore pe bază de ordonanță.

Astăzi, 14 octombrie, conducătorul auto a fost prezentat judecătorului de drepturi și libertăți, pe numele acestuia fiind emis un mandat de arestare preventivă pentru 30 de zile.

Precizăm că bănuitul deja se afla sub măsura controlului judiciar pentru 60 de zile într-o cauză penală privind săvârșirea acelorași infracțiuni contra siguranței circulației pe drumurile publice.

Polițiștii continuă cercetările, sub coordonarea procurorului de caz, în cadrul dosarului penal întocmit pentru comiterea infracțiunilor de conducerea unui vehicul fără permis de conducere, punerea în circulație sau conducerea unui vehicul neînmatriculat și conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe.

Notă: Facem precizarea că, în cazul prezentat, efectuarea urmăririi penale este o etapă a procesului penal reglementată de Codul de procedură penală, activitate care nu poate, în nicio situaţie, să înfrângă principiul prezumţiei de nevinovăţie.

Distribuie:
Contact / Trimite știrea ta > 0737 449 352 > [email protected]
MedcareTomescu romserv.jpg hymarco

CITEȘTE ȘI

Metex oneminamed Gopo
kiss2025a.jpg dsgmotor.gif
novarealex1.jpg ConsultOptic memco1.jpg
Newsletter Gazeta Dambovitei
Introdu adresa ta de e-mail si vei fi la curent cu cele mai importante stiri din Targoviste si din judetul Dambovita.
E-mailul tau nu va fi facut public

Parteneri media