kiss2025a.jpg Euroguard 	oneminamed_nav.gif dsgmotor.gif

10 dâmbovițeni sancționați pentru că pescuiau pești sub dimensiunile minime legale sau cu plase și pripoane

Pe timpul executării unor acțiuni în localitățile Cazaci și Mircea Vodă, în zona râului Ilfov, care au vizat verificarea modului în care se desfășoară activitatea de pescuit în habitatele piscicole naturale, jandarmii au constatat 16 fapte de natură contravențională pentru nerespectarea prevederilor legale privind pescuitul și acvacultura.

Duminică, 12 noiembrie a.c., au fost depistate mai multe persoane, cu vârste cuprinse între 20 și 50 de ani, care foloseau unelte de pescuit, fără a îndeplini condițiile legale. Zece dintre acestea au fost sancționate contravențional cu amenzi în valoare totală de 3.700 lei, deoarece pescuiau recreativ specii de pești sub dimensiunile minime legale, capturau peștele cu unelte de plasă și cu pripoane sau nu dețineau permise de pescuit.

Jandarmeria Dâmbovița reamintește cetățenilor că, pentru a avea acces la resursele acvatice vii, trebuie să dețină permis de pescuit, pe care să-l prezinte la solicitarea organelor de control și să pescuiască recreativ specii de pești cu respectarea dimensiunilor minime legale. Încălcarea acestor prevederi legale constituie contravenție și se sancționează cu amendă cuprinsă între 300 și 600 de lei sau avertisment scris, conform Ordonanței Guvernului nr. 23 din 2008 privind pescuitul și acvacultura.

 

Informare, Relații Publice şi cu Publicul

 

Distribuie:
Contact / Trimite știrea ta > 0737 449 352 > [email protected]
MedcareTomescu romserv.jpg hymarco

CITEȘTE ȘI

Metex oneminamed Gopo
kiss2025a.jpg dsgmotor.gif
novarealex1.jpg ConsultOptic memco1.jpg
Newsletter Gazeta Dambovitei
Introdu adresa ta de e-mail si vei fi la curent cu cele mai importante stiri din Targoviste si din judetul Dambovita.
E-mailul tau nu va fi facut public

Parteneri media