kiss2025a.jpg Euroguard 	oneminamed_nav.gif dsgmotor.gif

Şcoală de vară în Marea Britanie cu doar 250 de… cuvinte

Caută cuvintele potrivite, aranjează-le în idei originale, adaugă un strop de creativitate, imaginaţie şi talent şi poţi pleca, la vară, în Marea Britanie. Provocarea vine din partea Asociaţiei Shakespeare School pentru Educaţie, în cadrul celei de-a 8-a ediţii a “Shakespeare School Essay Competition”.

 Concursul de creaţie în limba engleză cu participare gratuită, organizat la nivel naţional, lansează astăzi invitaţia de a participa către toţi elevii de gimnaziu şi liceu cu vârsta între 11 şi 20 ani.

   “Shakespeare School Essay Competition” oferă şanse egale tinerilor din întreaga ţară de a experimenta viaţa într-un campus universitar britanic de top şi de a studia limba engleză la cele mai înalte standarde.

   Cei care intră în competiţie pot câştiga premii în valoare totală de peste 5.000 de euro: două tabere în Marea Britanie, cursuri de limba engleză la Shakespeare School, taxe de înscriere la examenele Cambridge, cărţi, dicţionare şi multe alte surprize.

   Tema acestei ediţii este: #thegenerationgap

   Pentru a participa, elevii trebuie să scrie un text original în limba engleză prin care să îşi exprime propria viziune despre ce pot învăţa adulţii de la generaţia lor. Eseul trebuie înscris pe site-ul shakespeare-school.ro, în perioada 11 ianuarie – 30 martie 2016.

   Autorii celor mai bune 30 de eseuri sunt invitaţi în etapa a 2-a a competiţiei: interviul cu profesorii Shakespeare School, în urma căruia se stabileşte ierarhia finală. Câştigătorii vor fi anunţaţi în cadrulFestivităţii de premiere, care va avea loc în Bucureşti, în luna iunie 2016.

   Concursul este inclus în Calendarul Activităţilor Educative al Inspectoratului Şcolar al Municipiului Bucureşti.

   Ambasadorul celei de-a 8-a ediţii „Shakespeare School Essay Competition” este Andy Szekely – speaker, trainer, autor şi antreprenor. Rolul său este acela de a oferi participanţilor un exemplu personal şi profesional de perseverenţă, gândire creativă şi performanţă susţinută prin pasiune.

http://edu-news.ro/

Distribuie:

Lasă un comentariu

Contact / Trimite știrea ta > 0737 449 352 > [email protected]
MedcareTomescu romserv.jpg hymarco

CITEȘTE ȘI

Metex oneminamed Gopo
kiss2025a.jpg dsgmotor.gif
novarealex1.jpg ConsultOptic memco1.jpg
Newsletter Gazeta Dambovitei
Introdu adresa ta de e-mail si vei fi la curent cu cele mai importante stiri din Targoviste si din judetul Dambovita.
E-mailul tau nu va fi facut public

Parteneri media