Se pare că binele e molipsitor, iar dorința lui Florentin Gheorghe (Profu’ de română) de a-i pregătii temeinic pe elevii de clasa a VIII-a pentru Evaluarea Națională s-a transmis și la colega lui de la Școala Dora Dalles, prof. Dorina Enache. Astfel, împreună oferă ajutor elevilor în mod gratuit.
Știți vorba aceea specific românească: Un bine nu rămâne niciodată nepedepsit? Și anul trecut Florentin a oferit pregătire gratuită, în propria lui casă, unui elev, dar n-a fost suficient pentru cei care au considerat necesar să-l critice pentru că nu pregătește mai mulți elevi. Ei bine, Florentin a rezolvat această problemă. De acum, pregătirile la română vor fi online și pot participa toți elevii care-și doresc nu doar să ia o notă mare la Evaluare, ci care-și doresc și să știe să se exprime corect și clar.
Tot ce trebuie să facă elevii este să-i trimită un mesaj lui Florentin, pe WhatsApp, la 0761 627 634, în care să se prezinte și să-i spună trei dintre nelămuririle lor cu privire la problemele de gramatică sau literatură. Apoi, lunar, Florentin le va trimite un link de ZOOM și, împreună cu profesorul Dorina Enache, vor dezbate toate nelămuririle pe care copiii le au.
Claudia F. BADEA