kiss2025a.jpg Euroguard InCaseEnergy 	oneminamed_nav.gif

Profesorul târgoviştean Ioan Radu, prezent la Academia Română, sesiunea de comunicări ştiinţifice de primăvară

Prezență activă a mediului academic, profesorul târgoviștean Ioan Radu, președintele Societății Astronautica Târgoviște, fost campion mondial la rachetomodelism, a participat pe 17 martie la un eveniment important din cadrul Academiei Române. Este vorba despre Adunarea Generală și Sesiunea Anuală de Comunicări Științifice de Primăvară a Comitetului Român pentru Istoria și Filosofia Științei și Tehnicii, Divizia de Istoria Tehnicii, din cadrul Academiei Române.

Alături de alte personalități ale lumii științifice și academice, profesorul Ioan Radu a susținut comunicarea cu numele „225 de ani de existenţă a primului document de rachetologie scris în limba română. Încadrarea manuscrisului Conachi printre lucrările de astronautică din România‘.

Redăm aici, cu acordul autorului, argumentul lucrării prezentate de târgovişteanul Ioan Radu: „Manuscrisul CONACHI (datat la 1791) este primul document scris în limba română în care se descriu rachete, constituind un moment de referinţă în istoria naţională a astronauticii.

S-a vorbit despre aceste descrieri, am făcut-o şi noi înainte, în publicaţiile periodice de specialitate şi în tratatul nostru de Istorie a astronauticii româneşti. Credem însă că manuscrisul respectiv merită mult mai mult. Mai precis, un document de o asemenea valoare trebuie validat prin reconstituirea modelelor descrise, demers care poate să certifice valoarea ştiinţifică a textului, pe de o parte, şi aplicabilitatea practică, pe de alta parte.

      Soluţiile tehnice oferite de noi au fost aplicate întocmai. Am putut astfel să dovedim modernitatea gândirii unui cărturar reprezentativ pentru spiritualitatea românească a acelui sfârşit de Ev Mediu. Compoziţiile chimice stabilite, măsurătorile, tabele cu dimensiuni, calibrarea motoarelor s-au dovedit veridice, demonstrând că în Ţările Române s-a trecut de faza simplelor preluări a unor informaţii teoretice (ceea ce, oricum, înseamnă foarte mult pentru epoca respectivă) şi s-a ajuns la realizarea concretă a unor rachete zburătoare.

Comunicarea noastră îşi propune să prezinte implicaţiile teoretice şi practice ale unui asemenea demers, etapele parcurse, concretizarea schemelor grafice etc.

Se doreşte, astfel, o contribuţie la acoperirea unor aşa-zise “pete albe” din istoria rachetei româneşti, dovedind că, de fapt, nu este vorba despre „pete albe”, ci că a existat o evoluţie continuă.

 

Distribuie:

Un comentariu la „Profesorul târgoviştean Ioan Radu, prezent la Academia Română, sesiunea de comunicări ştiinţifice de primăvară”

  1. foarte interesant şi cu această ocazie urez domnului profesor Ioan N. Radu să aibă putere de muncă pentru a prezenta cât mai multe informări la Academia Română prin care să scoată în evidenţă contibuţia continuă a ţării noastre la scrierea istoriei rachetomodelismului mondial. Succes!

Lasă un comentariu

Contact / Trimite știrea ta > 0737 449 352 > [email protected]
MedcareTomescu romserv.jpg hymarco

CITEȘTE ȘI

Metex oneminamed Gopo
kiss2025a.jpg dsgmotor.gif
novarealex1.jpg ConsultOptic memco1.jpg
Newsletter Gazeta Dambovitei
Introdu adresa ta de e-mail si vei fi la curent cu cele mai importante stiri din Targoviste si din judetul Dambovita.
E-mailul tau nu va fi facut public

Parteneri media