Olimpicii dâmbovițeni la concursurile de limba și literatura română, premiați de Inspectoratul Școlar. Vezi lista olimpicilor

Olimpicii dâmbovițeni ai limbilor romanice au fost premiați astăzi de Inspectoratul Școlar Dâmbovița cu diplome și cărți la Muzeul de Istorie.

Emoționați, alături de părinți și profesorii îndrumători, olimpicii au vorbit publicului despre emoțiile prin care au trecut și experiența pe care au obținut-o după participarea la olimpiade.

Ne bucurăm să vă vedem aproape la fiecare ediție a Galei Excelenței. Când veți termina și veți ajunge și la facultate, o să vă amintiți de noi. Vă vom invita apoi mereu la Gala Excelenței, pentru a vă da drept exemplu celorlalți copii ca exemplu de se poate, e bine să înveți, există o viață a frumoasă a câștigătorului de olimpiade, de examene.-Tatiana Ghiță, inspector specialitate Limba Română, IȘJ Dâmbovița

,,Este un moment important, foarte fericit, în care celebrăm performanța în domeniul Limbii și Literaturii Române. Ne bucurăm mult alături de copii, profesori și părinți. Este minunat că avem astfel de copii competitivi, creativi, care se pregătesc în mod deosebit, care citesc atât de mult. Sunt copii deosebiți care se exprimă în metafore și simboluri, au un limbaj elevat, este o mare fericire pentru profesorii care lucrează cu copii deosebiți și să se obțină rezultate foarte bune. Atunci iată că putem gândi că Școala Dâmbovițeană se poate mândri cu astfel de copii, iar rezultatele lor ne aduc nouă un plus de valoare. Suntem fericiți pentru rezultatele acestor elevi, vreau să mulțumesc și să îi felicit toți profesorii care s-au implicat în pregătirea lor. Este un efort considerabil dincolo de catedră, este vorba de numeroase ore suplimentare pentru a atinge performanța. Meseria de dascăl implică vocație și, cu acest prilej, vreau să-i felicit pe toți dascălii dâmbovițeni, pentru că, mâine, 5 iunie, ziua alegerilor locale în acest an, este și Ziua Învățătorului, ca în fiecare an. Este o zi de mare importanță pentru societatea românească în care ar trebui să ne înclinăm în fața dascălilor pentru că fiecare dintre noi acolo unde ajunge în viața lor datorează ceva dascălilor care l-au format, de la prima lor învățătoare și până la profesorii care l-au format ulterior. Eu, personal, mă înclin în fața dascălilor care m-au format și, în mod deosebit, vreau să-i transmit urări de bine și fericire, doamnei profesor de Limba și Literatura Română, Minodora Platcu, profesoara mea de română și care este pentru mine, în prezent, un model-Gabriela Istrate, inspector școlar general

 

                ETAPA NAŢIONALĂ A OLIMPIADEI DE LIMBĂ ȘI LITERATURĂ ROMÂNĂ – GIMNAZIU :

 

 

NR. CRT. NUMELE ŞI PRENUMELE ELEVULUI CLASA ŞCOALA DE PROVENIENŢĂ LOCALITATEA PROFESORUL ÎNDRUMĂTOR
1 DINU ANTONIA V C.N. CONSTANTIN CARABELLA TÂRGOVIȘTE MARIN MIHAELA
2 DAN TEODORA VI ȘCOALA GIMNAZIALĂ LUNGULEȚU, NR.2 LUNGULEȚU POPA MARIUS
3 ȘTIRBESCU ANDREEA IOANA VII C.N. IENĂCHIȚĂ VĂCĂRESCU TÂRGOVIȘTE DINU CAMELIA
4 RUNCEANU ȘTEFANIA DARIA VIII ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.3 MORENI MORENI MARIN MARIA

Profesor însoţitor POPA CERASELA RALUCA , Liceul Tehnologic Spiru Haret, Târgoviște

 

 

 

ETAPA NAŢIONALĂ A OLIMPIADEI LECTURA CA ABILITATE DE VIAŢĂ – GIMNAZIU

 

NR. CRT. NUMELE ŞI PRENUMELE ELEVULUI NIVELUL PUNCTAJ ŞCOALA DE PROVENIENŢĂ LOCALITATEA PROFESORUL ÎNDRUMĂTOR
1 MIHAI ALEXIA ANDRA I 58 ŞCOALA GIMNAZIALĂ CORESI, TÂRGOVIŞTE TÂRGOVIŞTE NEDELCU MARIA
2 NICOLAE SOFIA MARIA II 55,89 ŞCOALA GIMNAZIALĂ ŞERBAN CIOCULESCU, GĂEŞTI GĂEŞTI PETCU MONICA

 

Profesor însoţitor POPA CERASELA RALUCA , Liceul Tehnologic Spiru Haret, Târgoviște

 

 

           

 

            ETAPA NAŢIONALĂ A OLIMPIADEI PENTRU ELEVII DIN MEDIUL RURAL UNIVERSUL CUNOAȘTERII PRIN LECTURĂ 

 

 

NR. CRT. NUMELE ŞI PRENUMELE ELEVULUI CNP CLASA ŞCOALA DE PROVENIENŢĂ LOCALITATEA PROFESORUL ÎNDRUMĂTOR
1 ANGHEL GHE. IULIA IOANA V ȘCOALA GIMNAZIALĂ MĂTĂSARU MĂTĂSARU DUȚĂ DANIELA
2 PETRE M. ELENA TEODORA VI ȘCOALA GIMNAZIALĂ C-TIN SECĂREANU RUNCU RUNCU MARCU DELIA
3 JIMBLARU IULIA ANDREEA VII LICEUL TEHNOLOGIC UDREA BĂLEANU BĂLENI BĂLENI BANU SORINA
4 ION M.C. ANA-MARIA AMALIA VIII ȘCOALA GIMNAZIALĂ BREZOAIELE BREZOAIELE IORDACHE IOANA

 

 

Profesor însoţitor Marcu Delia, Școala Gimnazială Constantin Secăreanu, Runcu

 

 

 

 

           

 

            Prin prezenta vă transmitem propunerile pentru participarea  elevilor din județul Dâmbovița  la  ETAPA NAŢIONALĂ A CONCURSULUI DE LECTURĂ ȘI INTERPRETARE TRANSCURRICULARĂ ”IONEL TEODOREANU” după cum urmează:

 

 

NR. CRT. NUMELE ŞI PRENUMELE ELEVULUI CLASA ŞCOALA DE PROVENIENŢĂ LOCALITATEA PROFESORUL ÎNDRUMĂTOR
1 MĂNGUȚĂ L. YASMINA MARIA V C.N. CONSTANTIN CANTACUZINO TÂRGOVIȘTE DUȚU-RUNCEANU ANGELICA
2 CONSTANTINESCU M. ANDRADA IULIA VI C.N. VLADIMIR STREINU GĂEȘTI PĂUN ADELA
3 DRĂGHICESCU V. THEODOR ȘTEFAN VII C.N. CONSTANTIN CARABELLA TÂRGOVIȘTE MARIN MIHAELA
4 PANAIT C. ALEXANDRA NICOLETA VIII ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 MORENI CATINCA MARIANA

 

 

Profesor însoţitor: Iuga Anca, Şcoala Gimnazială Prof. Paul Bănică

 

 

 

    ETAPA NAŢIONALĂ A CONCURSULUI INTERDISCIPLINAR DE LIMBĂ ȘI LITERATURĂ ROMÂNĂ ȘI RELIGIE PENTRU ELEVII DE GIMNAZIU –  CULTURĂ ȘI SPIRITUALITATE ROMÂNEASCĂ

 

 

NR. CRT. NUMELE ŞI PRENUMELE ELEVULUI CLASA ŞCOALA DE PROVENIENŢĂ LOCALITATEA PROFESORUL ÎNDRUMĂTOR
1 PURCĂREA ADELINA ȘTEFANIA VI Școala Gimnazială Șerban Cioculescu Găești Petcu Monica și

Ciobanu Catălin

2 PASCARU ELENA GABRIELA VIII Școala Gimnazială Șerban Cioculescu Găești Petcu Monica și

Ciobanu Ionela

 

 

Profesor însoţitor: Monica Petcu       

 

Către,

  I.Ș.J. ARGEȘ                                                                                                                                                                                                                                                                                                           Nr. …………/……………. 

 

           

 

         ETAPA NAŢIONALĂ A OLIMPIADEI DE LIMBI CLASICE(LIMBA LATINĂ)

 

NR. CRT. NUMELE ŞI PRENUMELE ELEVULUI CLASA ŞCOALA DE PROVENIENŢĂ PUNCTAJ LOCALITATEA PROFESORUL ÎNDRUMĂTOR
1 DANCIU MARIA CRISTINA IX C.N. CONSTANTIN CANTACUZINO 82P TÂRGOVIȘTE MARINESCU ADINA
2 MERTIC YULISSA IOANA IX C.N. CONSTANTIN CANTACUZINO 92p. TÂRGOVIȘTE MARINESCU ADINA
3 BINU CRISTINA GABRIELA X C.N. CONSTANTIN CANTACUZINO 84p. TÂRGOVIȘTE MARINESCU ADINA

 

 

Profesor însoţitor: Marinescu Adina, C.N. Constantin Cantacuzino

 

 

               ETAPA NAŢIONALĂ A OLIMPIADEI DE LINGVISTICĂ, după cum urmează:

 

NR. CRT. NUMELE ŞI PRENUMELE ELEVULUI NIVELUL CLASA ŞCOALA DE PROVENIENŢĂ LOCALITATEA PROFESORUL ÎNDRUMĂTOR
1 BIDICĂ LARISA GABRIELA EXERCIȚIU VIII ȘCOALA GIMNAZIALĂ ȘERBAN CIOCULESCU GĂEȘTI STĂNCULEANU SIMONA
2 MUSTAȚĂ ANCA ELENA EXERCIȚIU VIII ȘCOALA GIMNAZIALĂ ȘERBAN CIOCULESCU GĂEȘTI STĂNCULEANU SIMONA
3 DINU SERGIU PERFORMANȚĂ IX C.N. NICOLAE TITULESCU PUCIOASA ANCUȚA IULIANA
4 CONSTANTIN SILVIA MARIA PERFORMANȚĂ IX C.N. IENĂCHIȚĂ VĂCĂRESCU TÂRGOVIȘTE MARIN NEAGU
5 MANCAȘ VIORICA PERFORMANȚĂ XI C.N. IENĂCHIȚĂ VĂCĂRESCU TÂRGOVIȘTE PÎRVULESCU DANA
6 ANGELESCU ALINA ANDREEA PERFORMANȚĂ XII C.N. IENĂCHIȚĂ VĂCĂRESCU TÂRGOVIȘTE VREZGO ALINA

 

Profesor însoţitor DINA DENISA-RELI, Şcoala Gimnazială DRĂGĂEȘTI-PĂMÂNTENI, MĂNEȘTI,

 

 

Către,

  I.Ș.J. VRANCEA                                                                                                                                                                                                                                                                                                            Nr. …………/……………. 

 

           

 

          ETAPA NAŢIONALĂ A OLIMPIADEI DE LINGVISTICĂ – SECȚIUNEA ANTRENAMENT(CLASELE V-VI)

 

 

NR. CRT. NUMELE ŞI PRENUMELE ELEVULUI CNP NIVELUL CLASA ŞCOALA DE PROVENIENŢĂ LOCALITATEA PROFESORUL ÎNDRUMĂTOR
1 NEGROIU MARIA ALEXANDRA ANTRENAMENT V ȘCOALA GIMNAZIALĂ TUDOR VLADIMIRESCU TÂRGOVIȘTE OANĂ LOREDANA

MARINESCU

DAMIAN

2 CHIVU ROBERT MIHAIL ANTRENAMENT VI ȘCOALA GIMNAZIALĂ CORESI TÂRGOVIȘTE NEDELCU MARIA

PĂUNA NICOLAE

 

 

Profesor însoţitor, ANTONESCU CORINA, Seminarul Teologic Sf. Ioan Gură de Aur

 

Către,

  I.Ș.J. DÂMBOVIȚA                                                                                                                                                                                                                                                                                                      Nr. …………/……………. 

 

           

 

            ETAPA NAŢIONALĂ A OLIMPIADEI DE LIMBĂ ȘI LITERATURĂ ROMÂNĂ – LICEU

 

NR. CRT. NUMELE ŞI PRENUMELE ELEVULUI CLASA ŞCOALA DE PROVENIENŢĂ LOCALITATEA PROFESORUL ÎNDRUMĂTOR
1 RUSU E. SABIN ALEXANDRU IX COLEGIUL NAȚIONAL IENĂCHIȚĂ VĂCĂRESCU TÂRGOVIȘTE NEAGU MARIN
2 BUNOIU MARIA ROBERTA X COLEGIUL NAȚIONAL NICOLAE TITULESCU PUCIOASA COJOCARU LAURA
3 STAN F. ROXANA ELENA XI COLEGIUL NAȚIONAL NICOLAE TITULESCU PUCIOASA STAN SORINA
4 DUMITRESCU D.I. ANDRADA IOANA XII COLEGIUL NAȚIONAL IENĂCHIȚĂ VĂCĂRESCU TÂRGOVIȘTE NEAGU MARIN

Către,

  I.Ș.J. IAȘI                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              Nr. …………/……………. 

 

 

 

 

                 ETAPA NAŢIONALĂ A OLIMPIADEI DE LIMBA NEOGREACĂ

NR. CRT. NUMELE ŞI PRENUMELE ELEVULUI NIVELUL NOTA ŞCOALA DE PROVENIENŢĂ LOCALITATEA
1 PRICOP IOANA ROBERTA B1 9,55 LICEUL TEORETIC PETRU CERCEL TÂRGOVIȘTE
2 TUDOR NIKI A1(14-18) 8,50 COLEGIUL ECONOMIC ION GHICA TÂRGOVIȘTE
3. PARASCHIVA CRISTINA AMALIA A2 8,00 LICEUL TEHNOLOGIC VOIEVODUL MIRCEA TÂRGOVIȘTE
4. BARONIDE DRAGOȘ CONSTANTIN A1 (14-18) 8,00 COLEGIUL NAȚIONAL CONSTANTIN CARABELLA TÂRGOVIȘTE

 

Profesor însoţitor: Olteanu Denisa , Liceul Teoretic Petru Cercel

 

 

Către,                                                                                                                                                                               Nr. 10800/21.12.2016

   I.Ș.J. CLUJ

 

ETAPA NAŢIONALĂ A OLIMPIADEI LECTURA CA ABILITATE DE VIAŢĂ – LICEU

 

NR. CRT. NUMELE ŞI PRENUMELE ELEVULUI NIVELUL PUNCTAJ ŞCOALA DE PROVENIENŢĂ LOCALITATEA PROFESORUL ÎNDRUMĂTOR
1 TĂBLEŢ ELENA DIANA III 52,62 COLEGIUL NAŢIONAL IENĂCHIŢĂ VĂCĂRESCU, TÂRGOVIŞTE TÂRGOVIŞTE NEAGU MARIN
2 STAN ROXANA ELENA IV 55 COLEGIUL NAŢIONAL NICOLAE TITULESCU, TÂRGOVIŞTE PUCIOASA STAN SORINA

 

Profesor însoţitor LUPŞA VASILICA, Şcoala Gimnazială I.Al. Brătescu-Voineşti, tel: 0767220007

 

                                                       

DSC_0177_800x533 DSC_0178_800x533 DSC_0179_800x533 DSC_0180_800x533 DSC_0181_800x533 DSC_0182_800x533 DSC_0183_800x533 DSC_0184_800x533 DSC_0185_800x533 DSC_0186_800x533 DSC_0187_800x533 DSC_0188_800x533 DSC_0189_800x533 DSC_0190_800x533 DSC_0191_800x533 DSC_0192_800x533 DSC_0193_800x533 DSC_0194_800x533 DSC_0195_800x533 DSC_0196_800x533 DSC_0197_800x533 DSC_0198_800x533 DSC_0199_800x533 DSC_0200_800x533 DSC_0201_800x533 DSC_0202_800x533 DSC_0203_800x533 DSC_0204_800x533 DSC_0205_800x533 DSC_0206_800x533 DSC_0207_800x533 DSC_0208_800x533 DSC_0209_800x533 DSC_0210_800x533 DSC_0211_800x533 DSC_0212_800x533 DSC_0213_800x533 DSC_0214_800x533 DSC_0215_800x533 DSC_0216_800x533 DSC_0217_800x533 DSC_0218_800x533 DSC_0219_800x533 DSC_0220_800x533 DSC_0221_800x533 DSC_0222_800x533 DSC_0223_800x533 DSC_0224_800x533 DSC_0225_800x533 DSC_0226_800x533 DSC_0227_800x533 DSC_0228_800x533 DSC_0229_800x533 DSC_0230_800x533 DSC_0231_800x533 DSC_0232_800x533 DSC_0233_800x533 DSC_0234_800x533 DSC_0235_800x533 DSC_0236_800x533 DSC_0237_800x533 DSC_0238_800x533 DSC_0239_800x533 DSC_0240_800x533 DSC_0241_800x533 DSC_0242_800x533 DSC_0243_800x533 DSC_0244_800x533 DSC_0245_800x533

Distribuie:

Regata Turbnobio

Valeriana Gurmand + Raiman

Trimite știrea ta > 0737 449 352 > [email protected]

#Citeste si:



Newsletter Gazeta Dambovitei
Introdu adresa ta de e-mail si vei fi la curent cu cele mai importante stiri din Targoviste si din judetul Dambovita.
E-mailul tau nu va fi facut public
Flax Gopo
Webhosting Armand Media Star Sistems Security - Paza si protectie

Lasă un răspuns

Info politica de confidentialitate

Cititorii Gazetei - Google.com
Cititorii Gazetei - Trafic.ro