kiss2025a.jpg Euroguard 	oneminamed_nav.gif dsgmotor.gif

La „Școala altfel” și muzeul a mers la copii! Activități pentru elevii din Scheiu de Jos, la ei în sat

  • Programul educaţional „Școala altfel/Săptămâna verde” la Complexul Naţional Muzeal „Curtea domnească” Târgovişte

 

Programul educațional „Școala Altfel/Săptămâna Verde” a adus în perioada 7 – 11 aprilie 2025, la muzeele din cadrul Complexului Naţional Muzeal „Curtea Domnească” Târgovişte, numeroşi vizitatori, elevi ai instituţiilor de învăţământ din mai multe localităţi dâmbovițene, dar şi din afara judeţului.

          Cu acest prilej, instituția muzeală a organizat numeroase proiecte educaţionale, elevii având posibilitatea, în funcţie de atelierele pentru care au optat, să modeleze și să picteze căsuțe din lut, să ornamenteze pagini de manuscris folosind tehnici și instrumente de altădată, să confecționeze din lână semne de carte, să încondeieze ouă cu motive tradiționale folosindu-se de condeie realizate artizanal și ceară naturală, să redescopere tradițiile populare românești prin confecționarea unei potcoave norocoase din semințe cu rol în sporul casei.

          Pentru a veni in sprijinul celor care nu au putut participa la atelierele desfășurate la muzeele din Târgoviște, Complexul Naţional Muzeal „Curtea Domnească” Târgovişte a organizat ateliere și în localități din județ, respectiv la Școala Primară din Scheiu de Jos, unde copiii au fost inițiați în vechiul meșteșug al țesutului la gherghef, în cadrul proiectului „Învățăm să țesem”, ce face parte din programul „Muzeul vine la tine”.

490473497 1169196318328023 4413844376084615389 n 489819236 1169197158327939 2583613744685268260 n

          Activităţile s-au adresat tuturor categoriilor de elevi, oferind, în egală măsură şi cadrelor didactice, posibilitatea de a învăţa în acelaşi timp cu aceştia.

          Atmosfera a fost una specială, fiind trăită atât de elevi, cât şi de profesori cu sentimentul câştigării unor experienţe noi. Copiii au fost dornici de a participa la orice acţiune, de a experimenta sau exersa, iar profesorii au socializat cu elevii lor, într-un context non-formal, destins, prielnic pentru cunoaştere, care să pună în valoare talentele, preocupările şi competenţele elevilor în domenii cât mai diverse.

 

soala altfel (1) soala altfel (2) soala altfel (3) soala altfel (4) soala altfel (5)

Compartimentul Imagine, Relații Externe al Consiliului Județean Dâmbovița

Distribuie:
Contact / Trimite știrea ta > 0737 449 352 > [email protected]
MedcareTomescu romserv.jpg hymarco

CITEȘTE ȘI

Metex oneminamed Gopo
kiss2025a.jpg dsgmotor.gif
novarealex1.jpg ConsultOptic memco1.jpg
Newsletter Gazeta Dambovitei
Introdu adresa ta de e-mail si vei fi la curent cu cele mai importante stiri din Targoviste si din judetul Dambovita.
E-mailul tau nu va fi facut public

Parteneri media