kiss2025a.jpg Euroguard 	oneminamed_nav.gif dsgmotor.gif

Jandarmeria pe înţelesul copiilor! Activităţi la Colegiul Naţional “Constantin Cantacuzino” din Târgovişte

Inspectoratul de Jandarmi Judeţean Dâmboviţa a organizat ieri, 21 martie a.c., o activitate recreativă şi un concurs de desen la Colegiul Naţional “Constantin Cantacuzino” din Târgovişte.

Acţiunile se înscriu în cadrul celor dedicate sărbătoririi a 167 de ani de la înfiinţarea Jandarmeriei  Române (3 aprilie 1850).

Înainte de desfăşurarea concursului, elevilor de clasa a II-a step-by-step li s-a prezentat un exerciţiu demonstrativ la care a participat câinele de patrulare şi intervenţie “Nafava”.

În continuare, activitatea s-a desfăşurat în sala de clasă unde, în prezenţa cadrelor didactice, elevilor li s-au prezentat câteva aspecte legate de activitatea şi misiunile Jandarmeriei.

Apoi a început concursul de desen, copiii având posibilitatea de a transpune pe o coală de hârtie imagini cu Jandarmeria văzută prin ochii lor.

La final toate lucrările au fost centralizate, urmând ca săptămâna viitoare concursul de desen să continue şi la o altă instituţie de învăţământ din judeţul Dâmboviţa.

Cei mai creativi elevi vor fi premiaţi cu ocazia şedinţei festive ce va fi organizată pe data de 3 aprile a.c., la Corpul K al Universităţii Valahia Târgovişte.

 

COMPARTIMENTUL INFORMARE, RELAŢII PUBLICE ŞI CU PUBLICUL

AL IJJ DÂMBOVIŢA

 

Distribuie:

Lasă un comentariu

Contact / Trimite știrea ta > 0737 449 352 > [email protected]
MedcareTomescu romserv.jpg hymarco

CITEȘTE ȘI

Metex oneminamed Gopo
kiss2025a.jpg dsgmotor.gif
novarealex1.jpg ConsultOptic memco1.jpg
Newsletter Gazeta Dambovitei
Introdu adresa ta de e-mail si vei fi la curent cu cele mai importante stiri din Targoviste si din judetul Dambovita.
E-mailul tau nu va fi facut public

Parteneri media