Biblioteca județeană I.H. Rădulescu din Târgoviște își digitalizează o parte din fondul aflat în Colecții Speciale. Acestea cuprind și fondul de microfilme reprezentând presa locală din perioada 1878-1970. „În prezent, fondul nu mai poate fi consultat, fiind stocat pe suport tip microfilm care este fragil şi dificil de utilizat din perspectiva cititorilor. De asemenea, cititorul de microfilme nu mai poate fi reparat din lipsă de piese ( nu se mai fabrică lămpi și lentile speciale pentru acesta)”. a declarat pentru Gazeta Dâmboviței, directorul bibliotecii, Agnes Erich. Biblioteca deține 316 microfilme din care au fost digitizate 30 role (4 titluri: Graiul Dâmboviței, Dâmbovița Medicală, Gânduri școlărești, Uzina și Ogorul ), fiind în curs de finalizarea alte 70. Procesul a început în luna noiembrie 2018, iar constituirea bazei de date în format electronic pentru fondul de presă veche de la Colecții speciale se face în baza unei colaborări încheiate cu Liceul Tehnologic Voinești.
Din fondul Colecții Speciale s-a încheiat digitalizarea colecției de Ex Libris-uri (2112 u.b.) și a colecției de maximafilie – cărți poștale ilustrate la care mărcile și ștampilele sunt în concordanță de subiect, loc și timp cu ilustrația (519 u.b.). Procesul a început și pentru colecția de vederi (2000 u. b. din totalul de 19.531 u. b. ), dar și pentru cea de discuri vinil (2239 u.b. din totalul de 7017 u.b.)
„În urma procesului de digitizare sunt transformate în documente electronice cu formate diverse ( .jpg; .mp3;. pdf etc.) Accesul la acestea se va face de la un terminal, prin rețeaua Intranet, în scopul cercetării și în limita respectării drepturilor de autor” a mai spus Agnes Erich.