kiss2025a.jpg Euroguard 	oneminamed_nav.gif dsgmotor.gif

TÂRGOVIȘTE: „Casa Căsătoriilor” a intrat în reabilitare. Clădirea este proiectată de Ștefan Boriga la jumătatea secolului XX

Clădirea cunoscută de târgovișteni drept Casa Căsătoriilor a intrat în reabilitare. Este vorba de un proiect complex al administrației locale care vizează eficientizarea energetică a acestui corp al Primăriei municipiului Târgoviște.  „Acolo unde era Direcția de Urbanism și care în acest moment a fost mutată la sediul din Microraionul numărul 6 pentru că au fost întrebări pe acest subiect. Sigur că este temporar. Până la momentul la care, noi sperăm ca anul viitor să încheiem lucrările pe ceea ce înseamnă eficientizare energetică a corpului B al Primăriei Târgoviște.
Este vorba despre un proiect în valoare de peste două milioane de lei, un proiect care vizează schimbarea acoperișului, schimbarea tâmplăriei, termoizolarea clădirii, sisteme de climatizare noi, sisteme de încălzire noi. Deci, un proiect de natură să răspundă necesităților din acest moment. Este vorba despre un proiect finanțat din PNRR. Este vorba de un prim proiect care vizează imobilele administrației publice locale.” a precizat în cadrul unei conferințe de presă, primarul municipiului Târgoviște, Cristian Daniel Stan.

Clădirea este proiectat de arhitectul Ștefan Boriga, bunicul lui Gabriel Boriga. Destinația inițială a fost de biblioteca publică. Ștefan Boriga era originar din Sibiu, devenind târgoviștean prin adopție în 1940, ca șef al Serviciului tehnic și de arhitectură al județului Dâmbovița. Ulterior a fost șef Serviciu Tehnic al primăriei Târgoviște. Ștefan Boriga a proiectat printre altele și stadionul Târgoviște, Baia comunală și zeci de locuințe particulare din oraș.

Pe lângă reabilitarea acestei clădiri, prin PNNR sunte în acest moment în faza de licitație publică pentru mai multe clădiri aparținând administrației publice locale, în special unitățile de învățământ.

„Mă refer aici la Școala Grigore Alexandrescu în privința căreia lucrările vor începe fie în ultima parte a acestui an, fie la începutul anului următor fiind licitația de execuție deja lansată. Este un proiect de 11 milioane de lei, finanțat tot din PNRR. Grădinița Nr. 2, de asemenea licitație lansată. Grădinița Nr. 11, Grădinița Nr. 3, Grădinița Nr. 14 – toate aceste proiecte sunt în faza de fie este lansată licitația de execuție, fie în faza de obținere a autorizației de construcție.
Că tot am vorbit de unitățile de învățământ din Municipiul Târgoviște, pe Programul de Consolidare Seismică este corpul principal de la Voievodul Mircea și celelalte corpuri sunt pe PNRR și, de asemenea, avem proiecte în pregătire pentru Școala Vasile Cârlova, ambele corpuri de clădire și pentru Brătescu Voinești, pentru Școala Nr. 2.Aceste două proiecte sunt pe Programul Operațional Regional, urmând ca pentru Liceul, spre exemplu, pentru Colegiul Economic Ion Ghica, tot pe Programul de consolidare seismică un proiect de o valoare importantă și sper să avem vești bune cât mai curând și pe această zonă. Deja ni s-au cerut clarificări. Asta înseamnă că solicitarea noastră a intrat în evaluare.
Așa că, și în acest an, dar și anul viitor vom avea lucrări importante de reabilitare, modernizare și dotare pe ceea ce înseamnă infrastructura educațională a Municipiului Târgoviște. Anul viitor vor fi finalizate două proiecte care sunt acum în lucru. Este vorba de Școala Tudor Vladimirescu și Școala Numărul 10 Radu cel Mare, prima pe Programul Operațional Regional, cea de-a doua pe PNRR fiind printre primele proiecte din țară care au demarat pe Axa de eficientizare a PNRR.” a mai spus primarul Cristian Daniel Stan.

Distribuie:
Contact / Trimite știrea ta > 0737 449 352 > [email protected]
MedcareTomescu romserv.jpg hymarco

CITEȘTE ȘI

Metex oneminamed Gopo
kiss2025a.jpg dsgmotor.gif
novarealex1.jpg ConsultOptic memco1.jpg
Newsletter Gazeta Dambovitei
Introdu adresa ta de e-mail si vei fi la curent cu cele mai importante stiri din Targoviste si din judetul Dambovita.
E-mailul tau nu va fi facut public

Parteneri media