kiss2025a.jpg Euroguard 	oneminamed_nav.gif dsgmotor.gif

Mai mulţi târgovişteni s-au oferit voluntari pentru reconstruirea cartodromului

      Ideea refacerii cartodromului târgoviştean de pe Calea Ialomiţei pare a prinde tot mai mult teren, mai ales ca proiectul are sprijinul primarului interimar Cristian Stan şi a consilierilor  locali PSD: Andrei Păunescu şi Andrei Albu, ambii împătimiţi ai motocicletelor. Pentru sprijinirea cartodromului  s-a creat şi un eveniment pe facebook în care târgoviştenii au fost chemaţi să se alăture ca voluntari în realizarea proiectului şi să se întâlnească pe Platoul Prefecturii. Deşi, mai mult de 100 de persoane au anunţat pe FB că vor participa la eveniment, pe Platoul Prefecturii nu au ajuns decât 19. Aceştia vor să ajute voluntar la reconstruirea pistelor.

karting

        Acum mai bine de 30 ani, Pista de Karting a oraşului, găzduia  competiţii naţionale de profil. În anii 1974-1975 au fost proiectate piste de karting în aproape toate județele țării. Prima pistă de karting a fost construită la Cluj-Napoca (1200 m), iar următoarele la Galați (900 m) și Târgoviște (aprox. 1000 m). Pista a fost abandonată după Revoluţie.

        Primarul interimar Cristian Stan a anunţat că va propune la rectificarea bugetară din acest an acordarea unei sume de bani pentru realizarea documentaţiei tehnice. Cel mai probabil pentru finanţarea proiectului se va încerca atragerea de fonduri europene.


„La prima rectificare bugetara voi propune alocarea sumelor de bani necesare realizarii documentatiilor tehnice, urmand sa identificam rapid si o sursa de finantare a investitiei propriu-zise.
Prin realizarea acestui cartodrom, municipiul Targoviste va deveni un reper important pe harta sporturilor cu motor din Romania, iar targovistenii, in special copiii si tinerii vor avea la dispozitie un loc de agrement foarte atractiv unde, printre alte activitati, vor beneficia de cursuri de karting si vor putea asista la competitii nationale de profil.
Multumesc noilor mei prieteni pentru aprecieri si pentru angajamentul hotarat de a se implica in acest proiect!” a declarat Stan.

    În acest moment, la Târgovişte nu există zone amenajate pentru iubitorii motocicletelor sau karturilor, dar nici pentru cei care doresc să meargă cu bicicleta.

karting1  karting4

Distribuie:

Un comentariu la „Mai mulţi târgovişteni s-au oferit voluntari pentru reconstruirea cartodromului”

  1. Motocicliștii au deja două piste excelente, asfaltate și folosite la greu (cu largul sprijin al poliției) : str. Lt. Stancu Ion și Bd. Independenței. Oare se mai justifică încă una ?…

Lasă un comentariu

Contact / Trimite știrea ta > 0737 449 352 > [email protected]
MedcareTomescu romserv.jpg hymarco

CITEȘTE ȘI

Metex oneminamed Gopo
kiss2025a.jpg dsgmotor.gif
novarealex1.jpg ConsultOptic memco1.jpg
Newsletter Gazeta Dambovitei
Introdu adresa ta de e-mail si vei fi la curent cu cele mai importante stiri din Targoviste si din judetul Dambovita.
E-mailul tau nu va fi facut public

Parteneri media