Popescu nu vrea să se plimbe pe bani publici. Conform, directorului economic al CJD, Carmen Igescu, Florin Popescu a specificat, încă, de la începutul mandatului că nu va folosi bani din bugetul instituţiei pentru deplasările externe. Aceasta şi pentru că în campania electorală din 2008, Popescu a înfierat în repetate rânduri folosirea banilor publici pentru vizitele în străinătate ale fostei conduceri a CJD.
Comparativ vorbind, şi numărul deplasărilor, precum şi valoarea lor, au fost mai mici în perioda 2008 – 2012 (până în prezent), decât în perioada mandatului 2004 -2008. Atunci au avut lor 72 de deplasări cu o valoare totală de 304.350 de euro, în 20 dintre delegaţii fiind prezent şi fostul preşedinte al consiliului, Gheorghe Ana. Acestea din urmă au scos din buget 125.572 de euro.
În interiorul mandatului lui Florin Popescu, au avut loc 36 de deplasări ce au costat 65 000 de euro. Popescu a luat parte la 6 dintre ele, pentru care a plătit din buzunar toate costurile legate de deplasarea sa.
Vom reveni cu amănunte despre locurile în care s-au plimbat aleşii şi persoanele care i-au însoţit.