kiss2025a.jpg Euroguard 	oneminamed_nav.gif dsgmotor.gif

A fost finalizat masterplanul Domeniului Schiabil „Cocora”. Pârtia va avea 2,7 km cu o pantă de 20% – 30%

A fost realizat Masterplanul Domeniului Schiabil Cocora din Bucegii dâmbovițeni. Este vorba despre o pârtie de schi care poate deveni a atracție importantă pentru iubitorii de sporturi de iarnă.  „Domeniul Schiabil „Cocora”, parte integrantă a Stațiunii de Interes Național Peștera-Padina, a parcurs faza care ne permite să avem imaginea de ansamblu a pârtiei și a facilităților specifice sporturilor de iarnă.
Vârful Cocora, la altitudinea de 1.602 m, este punctul de plecare al pârtiei, iar zona de bază se află la 1.520 de metri altitudine. Ca lungime, vorbim de aproximativ 2.700 metri de pârtie cu o pantă între 20% și 30%, fapt care o va include în categoria pârtiilor pentru începători, dar și pentru schiorii de nivel intermediar. Zona schiabilă are instalațiile de transport al schiorilor și o porțiune dedicată serviciilor și dotărilor all-seasons. Aici va fi amplasat un restaurant, astfel încât turiștii să beneficieze de o priveliște deosebită.
Zona Cocora va avea spații pentru servicii și dotări all-season
Zona de bază va avea, la rândul ei, spații pentru servicii și dotări all-seasons, stație inferioară telescaun, puncte de achiziționare de bilete, spații administrative, apreschi, centre de echipament sportiv, școală de schi și posturi de prim ajutor. Tot aici vor fi restaurante, cafenele, ceainării, magazine și puncte de informare turistică.
De asemenea, pentru a evita ambuteiajele, vom avea zone de parcare ce vor putea primi peste 500 de autoturisme și 20 de autocare. De aici, pe o bandă transportoare, schiorii echipați vor putea urca la stația inferioară mixtă de telescaun-telegondolă. Nu în ultimul rând, vom amenaja și o pistă de biciclete. Dâmbovița va deveni o atracție pentru iubitorii sporturilor de iarnă și nu numai, iar Domeniul Schiabil „Cocora” și Stațiunea Turistică de Interes Național Peștera-Padina vor impulsiona economia județului nostru.'” a precizat Corneliu Ștefan, președintele Consiliului Județean Dâmbovița.
Distribuie:
Contact / Trimite știrea ta > 0737 449 352 > [email protected]
MedcareTomescu romserv.jpg hymarco

CITEȘTE ȘI

Metex oneminamed Gopo
kiss2025a.jpg dsgmotor.gif
novarealex1.jpg ConsultOptic memco1.jpg
Newsletter Gazeta Dambovitei
Introdu adresa ta de e-mail si vei fi la curent cu cele mai importante stiri din Targoviste si din judetul Dambovita.
E-mailul tau nu va fi facut public

Parteneri media