Zilele Cetății ediția 2024 au debutat conform tradiției cu Salonul Editorial “Ion Heliade Rădulescu”, eveniment la care anul acesta participă 13 edituri. Standurile cu cărți sunt amplasate în scuarul din fața primăriei, unde vizitatorii pot răsfoi și achiziționa volumele dorite. Este a 32-a ediție a manifestării și a 12-a organizată în aer liber. “Este o bucurie pentru noi că aceste edituri au ales Târgoviștea și au devenit fidele în a participa la manifestările organizate de Zilele Cetății Târgoviște”, a precizat prof.univ.dr. Agnes Erich.
Importanta manifestării a fost însă reliefată de primarul Daniel Cristian Stan.
Primul eveniment și este normal să fire așa este constituit de acest salon editorial. Este normal să fie așa pentru că Târgoviștea este prima cetate a tiparului românesc. Vreau să le mulțumesc tuturor celor care fac posibil acest eveniment – autorilor, editorilor, bibliotecii județene, pentru că acest salon editorial constituie în această lume dominată de digitalizare, o adevărată mișcare de rezistență culturală pentru cartea scrisă și tipărită.
Salonul editorial va fi deschis până pe data de 8 septembrie, zilnic propunând vizitatorilor prezentări de carte și recitaluri. Vezi mai jos editurile participante.