Cea de-a XXII-a ediție a Târgului Meșterilor Populari a adus la Târgoviște 26 de meșteșugari din zone etnofolclorice diferite, precum Muntenia, Oltenia, Bucovina și Ardeal. Exprimând tradiții vechi sau meșteșuguri mai noi, produsele expuse trădează trudă și talent. Ceramică de Korund, țesături, bijuterii, obiecte din sticlă prelucrată, fier forjat, obiecte de lemn, produse pe bază de miere sau lavandă, vizitatorii târgului au ce alege. Poveștile meșteșugarilor adaugă valoare produselor prea puțin apreciate într-o societate de consum.
Iosif Molnos este din Harghita și a preluat meșteșugul ceramicii de la tatăl său. Lucrează împreună de toamna până primăvara, iar vara merge la târguri. Meșteșugul nu i-a lăsat timp să facă și altceva ca ocupație, iar vremurile sunt tot mai aspre cu cei care trăiesc din ceea ce lucrează cu mâinile. Ca să se adapteze, a adăugat lucrul în lemn folosind aparat cu laser, ca meșteșug modern, pentru a veni în fața cerințelor cumpărătorilor de azi care nu mai pun așa mult preț pe obiectele tradiționale clasice. Se întâmplă însă și să se întoarcă de la târguri fără profit, dar continua cu dedicare meșteșugul moștenit din tata-n fiu.
Soții Tilioi din județul Vâlcea au privilegiul de a practica meșteșugul ca și hobby. Ovidiu este inginetr petrolist pensionar, iar soția sa economist. Ovidiu se ocupă de albine de 35 de ani, iar soția îl ajută în pasiunea sa. “Facem foarte multe feluri de miere și siropuri preparate la rece din afine, merișoare, muguri de pin și ghimbir. Sunt alternative la tratamentele din farmacii”, ne asigură ei. Pasiunea este secretul activității lor și motivul pentru a continua chiar și în acești ani grei pentru apicultură în care provocările climatice le afectează producția.
Meșteșugarii și poveștile din spatele produselor realizate vă așteaptă să le descoperiți până pe 8 septembrie, ora 22.00.