Printre românii de seamă pe care judeţul nostru i-a oferit ţării se numără şi pictorul Nicolae Grigorescu. Astăzi se împlinesc 175 de ani de la naşterea celui care a revoluţionat pictura românească şi a adus renume judeţului prin operele sale.
Nicolae Grigorescu s-a născut în satul Pitaru, județul Dâmbovița pe 15 mai 1838, fiind al șaselea copil al lui Ion și al Mariei Grigorescu. În 1845, când îi moare tatăl, familia se mută la București, în mahalaua Cărămidarilor, în casa unei rude. În toamna anului 1861, tânărul Grigorescu pleacă la Paris unde intră la Școala de Belle-Arte, frecventând atelierul lui Sebastien Cornu. În cadrul „Expoziției Universale” de la Paris (1867), participă cu șapte lucrări, expune la Salonul parizian din 1868 tabloul Tânără țigancă, revine de câteva ori în țară și, începând din 1870, participă la Expozițiile artiștilor în viață.
În 1877 este convocat să însoțească armata română în calitate de „pictor de front”, realizând la fața locului în luptele de la Grivița și Rahova desene și schițe, ce vor sta la baza unor compoziții. Nicolae Grigorescu se stinge din viață la 21 iulie 1907 la Câmpina. În atelier, pe șevalet, se afla ultima sa lucrare, neterminată, Întoarcerea de la bâlci.
Dintre operele sale cele mai cunoscute amintim: Car cu boi, Atacul de la Smârdan, Autoportret, Ţăranca din Muscel.
sursa:wikipedia.ro