kiss2025a.jpg Euroguard InCaseEnergy 	oneminamed_nav.gif

PSD și PNL, întrecere în comunicate peste muribundul COS și oamenii lui. Opriți-vă!

FOTO: Salariații COS Târgoviște cerând să muncească, în timpul unei greve din februarie 2017

PSD ȘI PNL sunt ca doi cocoși electorali, frumos colorați, gata să sară unul la  altul pentru fiecare pană zburlită! Așa e în politică, dar uneori întâmplările prin care trece electoratul nu au rezolvări cocoșești.

Este și cazul dramei prin care trec 1.200 de oameni anunțați că vor fi concediați din COS Târgoviște. Practic, perla metalurgiei dâmbovițene își închide porțile, după un șir lung de transferuri, cumpărări, schimbări de acționari, la care statul, reprezentat de toate forțele politice, a închis ochii.

Și tocmai pentru că la concedierea colectivă a pus umărul, din greu, o clasă politică inertă de 30 de ani, lupta PSD – PNL în comunicate de presă în care își aruncă vorbe grele este fix, dar fix ceea ce nu au nevoie oamenii! Sper că nu sunteți atât de rupi de realitate, nici una din tabere, încât să credeți că oameni nu vă învinuiesc pe toți, pentru că toți le-ați promis o viața bună, mai bună, cea mai bună! Poate ar fi cazul să le spuneți cum veți face, fiecare dintre voi, să atenuați drama celor 1200 de oameni care ajung șomeri într-o perioadă în care economia se resimte din greu pe fondul pandemiei de coronavirus!  Chiar e cazul să încetați să dați cu pietre unii în alții, ci mai degrabă faceți un zid pentru oameni. Cei care vor face ceva concret, vă asigur că vor câștiga și voturile! Așa că opriți-vă!

V-o spune Gazeta Dâmboviței pe care COS Târgoviște a târât-o în instanță pentru că a publicat opiniile salariaților și ale sindicatului care se temeau de aceasta ultima zi a combinatului. Am câștigat, în instanță, lupta cu COS pentru “imaginea lor nereperată”, dar e o victorie care nu mai contează dacă se va pune lacătul pe poartă!

Salariații COS Târgoviște cerând să muncească, în timpul unei greve februarie 2012

În cazul în care vă întrebați ce au să își reproșeze PSD și PNL aveți mai jos comunicatele.

PNL Târgoviște, pe facebook

Cum să te lauzi cu un loc 3 în topul cititorilor unui ziar de nișă tocmai în zilele când ???? ?? ???????̦? ?? ??? ?? ????? ??̆ ??? ??̆??̂?? ?? ????????

‼De două zile, edilii Târgoviștei încearcă să ne bage pe gât un top în care Târgoviștea se află pe locul 3 – un top al aprecierii orașului de către proprii locuitori, realizat de o publicație online cu public restrâns.

Suntem “cei mai tari din țară”, întrecuți doar de Oradea și Sibiu. Așa se bat cu pumnii în piept mai marii primăriei, care nu se mai satură de laude, autoaprecieri și osanale. Nicio reacție, în schimb, față de situația de la COS.

?? ?? ??????, ?????????? ?????̆ ???? ??????? ??????????̆???.

‼Stimată administrație, Târgovişte este pe locul I, nu pe III. Dar nu la aprecierile “prietenilor” de pe grupurile de whatsapp de partid, ci la locuri de muncă pierdute într-o singură zi!

Sunt oameni din toate categoriile sociale care așteaptă lucruri de calitate în orașul lor, care văd minciuna și realitățile imediate ale vieții în Târgoviște.

Vă spun sincer, fenomenul îmi amintește, cu tristețe, de faimoasele portocale din plastic din vitrinele magazinelor comuniste…

………………………………………

PSD Dâmbovița

„PNL Târgoviște declară război COST”

Măsura radicală cerută de PNL Târgoviște a fost pusă în practică săptămâna aceasta: 1200 de oțelari dâmbovițeni își pierd locurile de muncă.

Pe 13 noiembrie anul trecut, un lider liberal declara că, în cazul Combinatului de Oțeluri Speciale Târgoviște, trebuie luate măsuri radicale. Din păcate, acest lucru s-a și întâmplat.

Criza economică generată de COVID-19 a fost o lovitură grea pentru industria târgovișteană și cea națională!

Inadmisibil este și faptul că, deși situația angajaților de la COS Târgoviște era cunoscută de Guvernul Orban, liberalii nu au făcut nimic pentru ca aceasta să fie rezolvată. Orice implicare din partea statului era oportună și binevenită, însă PNL Târgoviște doar a arătat cu degetul Combinatul uitând că, în istoria de 50 de ani a acestuia, a fost motorul economic al acestui oraș și județ.

Dar, pentru că Orban și partidul său nu au fost în stare să prevadă o singura măsură benefică pentru industria grea, aceasta își găsește sfârșitul în Târgoviște din cauza liberalilor.

Mai grav este că liberalii dâmbovițeni se folosesc de nenorocirea unor oameni pentru a strânge voturi, uitând că tocmai ei au cerut măsuri radicale împotriva Combinatului de Oțeluri Speciale Târgoviște.

COS Târgoviște nu trebuie să dispară, iar cei 1200 de angajații nu trebuie să rămână pe drumuri.

PSD Dâmbovița face un apel către toți parlamentarii dâmbovițeni, indiferent de culoarea politică, să sprijine eforturile sindicaliștilor de a găsi cea mai bună variantă pentru ca această emblemă a județului să-și continue activitatea.

PSD Dâmbovița îl asigură pe Nicolae Dragodănescu, președintele Sindicatului „Valahia” Târgoviște, că vocea oțelarilor târgovișteni va fi auzită în Parlamentul României și de guvernul român!

Soluții există, iar noi vom susține punctul de vedere al muncitorilor de la COS.

Purtător de cuvânt PSD Dâmbovița,

Costin Cozma

………………………………………………………..

PNL Dâmbovița

Febra electorală, cuprinzând PSD Dâmbovița, marchează un nou moment halucinogen. Astăzi, PSD Dâmbovița a emis un comunicat care sfidează orice logică și care, în mod ridicol, acuză PNL Târgoviște că „declară război COS Târgoviște”.

Stimați domni, prin ieșirile acestea publice insultați grav inteligența oamenilor. Probabil că aceasta este strategia pe care o abordați pentru a câștiga alegerile, prin minciuni și manipulare, în lipsa unor soluții concrete pentru oameni.

Trecând peste josnicia atacului politicianist, de mult nu mai putem separa minciuna de adevăr din comunicarea publică a PSD Dâmbovița.

PSD Dâmbovița, prefăcându-se că deplânge soarta angajaților, ne anunță ritos că vocea lor „VA FI AUZITĂ” în Parlamentul României. Fariseismul politic trebuie sa fie sancționat.

PNL Dâmbovița are doi parlamentari, pe când PSD Dâmbovița are de aproape patru ori mai mulți! Aveți 7 parlamentari care în tot acest timp puteau să acționeze în folosul oamenilor. Ce v-a oprit, domnilor, să fiți vocea lor? Poate somnul dulce din Parlament ce nu poate fi deranjat decât de apropierea campaniei electorale și de teama că nu veți mai prinde alți 4 ani de somn.

Nu vi se pare că dumneavoastră sunteți cei care încearcă să capete notorietate și vizibilitate publică în timp ce se cațără pe necazurile salariaților de la COS Târgoviște? Dacă după toate dezastrele provocate economiei de strategii Dragnea, Dancilă & Vâlcov, dumneavoastră înțelegeți să vă urcați în tribune și să aruncați cu pietre, acesta este un mod falimentar de a face politică.

Pe această cale dorim să asigurăm lucrătorii COS Târgoviște că problemele lor vor ajunge pe masa Guvernului României, iar soluțiile sindicatului lor vor fi analizate serios de către executiv.

În final, vom identifica cea mai bună soluție pentru COS Târgoviște și pentru oamenii care lucrează acolo.

Pentru că pe voi, PSD Dâmbovița, nu v-a interesat până acum și v-ați trezit în prag de alegeri, în goana disperată de a obține voturile oamenilor. Ați avut guvernarea atâția ani și toate pârghiile necesare să ajutați  și nu ați fost interesați să găsiți soluții pentru ca nu erați în campanie electorală! Așa cum am mai spus, sub guvernarea și administrația PSD ați reușit „performanța” de a ține județul nostru pe loc, în timp ce celelalte au reușit să se dezvolte!

Biroul de presă al PNL Dâmbovița

Distribuie:

Lasă un comentariu

Contact / Trimite știrea ta > 0737 449 352 > [email protected]
MedcareTomescu romserv.jpg hymarco

CITEȘTE ȘI

Metex oneminamed Gopo
kiss2025a.jpg dsgmotor.gif
novarealex1.jpg ConsultOptic memco1.jpg
Newsletter Gazeta Dambovitei
Introdu adresa ta de e-mail si vei fi la curent cu cele mai importante stiri din Targoviste si din judetul Dambovita.
E-mailul tau nu va fi facut public

Parteneri media