Primăria Bezdead va participa din nou anul acesta la evenimentul simbol al voluntariatului în țara noastră „Let`s Do It, Romania!”.
Evenimentul, la care vor participa echipa Primăriei Bezdead, în parteneriat cu Școala „Grigore Radulescu”, are loc sâmbătă, 24 septembrie și se dorește a fi o acțiune de conștientizare a locuitorilor cu privire la importanța păstrării curățeniei.
La acțiune vor participa elevi și persoane din localitate, ce vor fi însoțiți de reprezentanți ai primăriei, car vor oferi dotările necesare pentru curățenia ce se va face în zonele afectate din localitate.
Sunt 40 elevi și 40 persoane din comunitate (VMG) ce vor participa la acțiune, însoțiți de viceprimar inginer mediu Bogdan Bădoiu , consilier achiziții Laura Popescu, Sorin Cioroba și Florin Dobre. Se va pleca după echiparea cu materiale de la Primărie în localitate, pe șoseaua principala și-n zonele podurilor, pentru igienizare. Sperăm să conștientizăm populația ca nu putem sa avem o comuna frumoasă și curată decât dacă se renunță la aruncatul gunoaielor pe albia pârâului Bizdidel. Încă mai ducem muncă de lămurire cu cei care obișnuiesc sa ducă gunoiul la gârlă. Acțiunea începe la ora 9 și se încheie la ora 15 . Angajații Supercom vor fi prezenți și sâmbătă pentru ridicarea sacilor de gunoi”.-Teodora Anghelescu, primar localitatea Bezdead
Localitatea Bezdead a participat anul trecut la acțiunea de împădurire „Plantăm fapte bune în România”, plantând cu ajutorul voluntarilor 9.000 de puieți în Valea Sărată, scopul acestei împăduriri fiind stabilizarea terenului afectat de alunecările de teren.