Un procuror originar din județul Dâmbovița se află în centrul uneia dintre cele mai spectaculoase operațiuni de recuperare a patrimoniului cultural național din ultimele decenii. Rareș-Petru Stan, magistrat originar din comuna Dragodana, a fost unul dintre românii care au lucrat în cadrul anchetei internaționale complexe care a dus la recuperarea Coifului de la Coțofenești și a unor brățări dacice de o valoare inestimabilă.
Artefactele fuseseră sustrase în anul 2025 din Muzeul Drents din Țările de Jos, declanșând o alertă la nivel european. Recuperarea acestora a fost posibilă datorită unei colaborări judiciare exemplare între autoritățile române și cele olandeze, sub egida structurilor de cooperare judiciară internațională.
În cadrul conferinței de presă organizate după succesul operațiunii, procurorul Rareș-Petru Stan a subliniat dimensiunea simbolică a acestui caz, dincolo de aspectele tehnice ale anchetei penale. „Nu vorbim despre un simplu furt de obiecte, ci despre o rană adâncă în patrimoniul nostru cultural și identitar, care începe acum să fie reparată prin readucerea acestor simboluri acasă”, a declarat magistratul dâmbovițean.
Ancheta este considerată de specialiști un caz de referință în domeniul protejării patrimoniului, demonstrând eficiența mecanismelor de cooperare transfrontalieră în lupta împotriva traficului ilegal cu bunuri culturale.
Despre activitatea procurorului Rareș-Petru Stan
Din datele disponibile privind parcursul său profesional, Rareș-Petru Stan este recunoscut în mediul juridic ca un specialist în cooperare judiciară internațională și combaterea criminalității organizate. Iată câteva repere ale activității sale:
Este unul dintre puținii magistrați români cu expertiză aprofundată în legislația privind protejarea patrimoniului cultural național, fiind implicat anterior și în alte dosare de recuperare a unor monede antice (kosoni) și artefacte dacice traficate pe piețele negre din Europa și SUA.
Activitatea sa s-a desfășurat adesea în cadrul unor structuri specializate (precum Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție sau unități de combatere a criminalității organizate), unde a gestionat dosare cu ramificații transfrontaliere. Rareș Stan este adesea invitat ca expert în cadrul seminariilor internaționale organizate de Eurojust și Interpol pe tema protejării bunurilor culturale.
Acest succes recent confirmă statutul său de „apărător al tezaurului național”, poziționându-l printre cei mai eficienți magistrați români în domeniul recuperării bunurilor de patrimoniu.




Facebook
WhatsApp
TikTok


































