kiss2025a.jpg Euroguard 	oneminamed_nav.gif dsgmotor.gif

Lucrări complexe de amenajare a unui drum auto forestier în Valea Glodului din Ocolul Silvic Sturzeni

 

Lucrări complexe de amenajare a unui drum auto forestier în Valea Glodului din Ocolul Silvic Sturzeni. Este vorba despre amenajarea cu gabioane a unui curs de apă pe lângă care se va realiza drumul de acces forestier, nedestinat publicului larg. drumul va avea peste 8 km și este necesar pentru buna administrare a parcelelor silvice din zona Valea Glodului. În Ocolul Silvic Sturzeni, al doilea ca suprafață din județul Dâmbovița, s-au realizat în ultimii ani mai multe drumuri auto forestiere.

„În această perioadă avem o multitudine de lucrări pe care le executăm: lucrări de îngrijire în arboretele tinere, de întreținere a drumurilor forestiere, mai ales acum după perioada aceasta de precipitații. În această perioadă pentru aprovizionarea populației cu lemn de foc executăm lucrări de valorificare  a masei lemnoase. Din cauza zăpezii avem pe teritoriul Ocolului rupturi sau doborâturi cauzate de zăpadă și procedăm la inventarierea și punerea în valoare a acestor arbori afectați pentru a putea fi autorizați în vederea valorificării. De asemenea ne ocupăm de întreținerea și toaletarea zonelor traversate de linii electrice, pentru a nu fi probleme în alimentarea cu energie electrică ” a precizat Adrian Bîlcan, șeful Ocolului Silvic Sturzeni.

Anul viitor, Ocolul va face obiectul realizării unui nou amenajament silvic valabil pentru următorii 10 ani. Pădurarii au început deja pregătirile.

„Facem delimitarea fondului forestier. Ocolul Silvic Sturzeni va intra în amenajare începând cu anul viitor, iar noul amenajament silvic va intra în vigoare în 2025 și procedăm la delimitarea fondului forestier reîmprospătând limitele amenajistice, bornele, în așa fel încât să fie ordine și să identificăm cu exactitate parcelele în cadrul Ocolului. Delimităm de asemenea și pădurea publică  a statului de pădurile proprietate privată.” a mai spus Bîlcan.

Ocolul silvic Sturzeni se întinde pe aproximativ 12.000 hectare, jumătate în proprietatea statului, iar jumătate în proprietate privată. Ocolul are peste 1000 de contracte de pază și administrare a unor loturi private de pădure.

Distribuie:
Contact / Trimite știrea ta > 0737 449 352 > [email protected]
MedcareTomescu romserv.jpg hymarco

CITEȘTE ȘI

Metex oneminamed Gopo
kiss2025a.jpg dsgmotor.gif
novarealex1.jpg ConsultOptic memco1.jpg
Newsletter Gazeta Dambovitei
Introdu adresa ta de e-mail si vei fi la curent cu cele mai importante stiri din Targoviste si din judetul Dambovita.
E-mailul tau nu va fi facut public

Parteneri media