Ministrul Fondurilor Europene, Eugen Teodorovici, s-a aflat astăzi la Târgoviște, la o masă rotundă cu reprezentanții mediului de afaceri, eveniment organizat de Andrei Plumb, directorul de programe al Clubului Social Democrat.
Teodorovici a vorbit despre nivelul de absorbție al fondurilor europene în România. Conform declarațiilor ministrului, la acest moment, nivelul de absorbție este de 40%. „Cred că este o creștere substanțială față de mai 2012, când avea 7 – 8%. Sigur că nu ne mulțumește” a afirmat ministrul, în contextul în care, spre exemplu, Polonia a absorbit de două ori mai multe fonduri. Conform ministrului fondurilor europene, actualul exercițiu financiar, se va încheia la finele lui 2015, cu o absorbție de 80% , ceea ce va plasa România în topul țărilor europene ce au beneficiat de sprijin financiar european.
La evenimentul de la Târgoviște, a luat parte și ministrul mediului Rovana Plumb.
Înțeleg dragostea de mamă a doamnei Rovana, dar decât să-l plimbe așa ca pe un handicapat pe la toate pomenile și adunările din Târgoviște pe fisu, mai bine îl trimitea la școală, sau să facă puțin sport, că săracul băiatul mamei are niște fălci ce ne aduc aminte de Mocanu de la Buzău, de Duicu de la Mehedinți și alți pesediști. Cei fără creier și nesimțiți, precum cei amintiți sunt sortiți închisorii, să se dea cu capul de tocul(de metal) de la celula închisorii și să mai dea jos din obrăjori. Dacă nu crezi Andrei Plumb, întreab-o pe mămicuța ta despre Mischie de la Gorj care în urmă cu câțiva ani, se purta la fel cum o face maicăta acum în Dâmbovița și nimeni nu-i atrage atenția. Păcat de tine că ești tânăr și ți-ar sta mai bine la săpat șanțuri sau încărcat lemne în căruță, decât să stai într-un prezidiu ca o paparudă!