Coșul de fum de peste 200 de metri și turnul de răcire, simboluri ale Termocentralei Doicești, au fost demolate, joi, 17 noiembrie, la ora 14:00. DN 71 și strada Constantin Brâncoveanu au fost blocate în intervalul orar 13:45 – 14: 15.
Procedurile de demolare a turnurilor au demarat marți când au fost realizate două ferestre de ghidaj prin detonare. Astăzi, demolarea a decurs fără probleme. Pentru o scrută perioadă de timp zona a fost acoperiră de praf.
Aceste două turnuri erau ultimele din structura Termocentralei care a avut doua coșuri de fum și șase de răcire.
Temocentrala de la Doicești a fost pusă în funcţiune în anul 1953. Utiliza cărbune inferior, lignit provenit de la exploatările miniere din bazinul Muntenia, respectiv: Şotânga, Filipeşti, Ceptura, Câmpulung. Ca suport de ardere se folosea păcură şi gaz. Energia electrică produsă la Doiceşti era livrată în sistemul naţional prin două linii de 220 KV. Termocentrala a funcționat ultima dată, câteva ore, în 2008.
Se preconizează ca în locul Termocentralei să se construiască primul Reactor Nuclear de mici dimensiuni, din lume.