Gazeta Dâmboviței a intrat în posesia unei înregistrări incredibile, în care directorul Companiei de Apă poveștește unei terțe persoane despre interesul de păstrare al majorității din Consiliul de Administrație al Companiei de Apă Târgoviște Dâmbovița.
În ultimele două zile, din partea PSD, au existat mai multe comunicări ce atrăgeau atenția că există o încercare netransparentă, cum a numit-o Cristian Stan, de schimbare a acestei majorități cu una PDL – PNL – PPDD. Înregistrarea de față arată că există într-adevăr o preocupare în acest sens, manifesatată chiar de la vârful Partidului Social Democrat Dâmbovița. Iar cum social democrații sunt îngrijorați în privința transparenței, faptul că o facem publică rezolvă această problemă.
[youtube width=”600″ height=”400″ video_id=”Dnkz0UaKA98″]
STENOGRAMA ÎNREGISTRĂRII – DORIN STAICU, directorul Companiei de Apă Târgoviște Dâmbovița:
Liberalii vor încerca ei să facă o altă majoritate. Ideea președintelui este:
Domne, ce se întâmplă? Sunt o serie de anchete în desfășurare. Să lasăm să-mi rezolv toate după care sunt de acord să analizăm.
Președintele, în două vorbe, a zis că noi nu trebuie să pierdem majoritatea în Consiliul de Administrație. Altceva nu am apucat să discut, pentru că el pleacă la București.
Cine este președintele? Staicu are doi președinți politici. Unul este Cristian Stan, președintele PSD Târgoviște, care iese din discuția de față, pentru că a fost astăzi la o conferință de presă a partidului, după ce Gazeta Dâmboviței a intrat în posesia înregistrării, iar celălalt este Adrian Țuțuianu, președintele PSD Dâmbovița, care nu a părut public de la declanșarea acestui scandal.
Consiliul de Administrație al Companie de Apă are 7 membrii:
Preşedinte Ion Ponorică- PSD.
Dorin Staicu – PSD
Ninel Cimpoacă – PC
Adrian Simion – PSD
Ciulei Tomiță –PDL
Eduard Hack – PDL
Alexandru Mariutan – PNL
Alexandru Mariuțan a demisionat în această dimineață, iar PDL a retras sprijinul politic pentru cele două persoane propuse de democrat liberali.
Deci la acest moment majoritate pe care “președintele” i-ar fi spus lui Staicu să nu o piardă este majoritatea PSD din Consiliul de Administrație de la Compania de Apă, unde trei dintre cei susținuți de putere sunt și membri în Consiliu și directori ai Companiei. Lupta pentru păstrarea acestei majorități se face în contextul în care prefectul județului, Victor Sanda, vorbește de sute de persoane afectate de consumul apei cu dejecții la Aninoasa, fiind nevoie de intervenția armatei, jandarmeriei și Crucii Roșii pentru a duce în zonă apă potabilă. Tot prefectul a precizat că a vorbit cu Adrian Țuțuianu și că amândoi au fost de acord că Staicu trebuie să demisioneze, lucru care nu reise din înregistrare.
Sperăm că publicarea acestui material îi va determina pe responsabilii de situație, în care alături de Staicu îl includem și pe Ioan Țuțuianu, să plece toți acasă, ca să nu-i mai preocupre povara grea a majorităților. Este incredibil că Dorin Staicu are tupeul de a avea astfel de preocupări legate de puterea și influența politică din Consiliul de Administrație al Companiei, în timp ce în fața instituției un părinte protestează pentru că apa livrată de Companie i-a îmbolnăvit copilul. Este incredibil cum președintele Adrian Țuțuianu tace și nu iese public să se dezică de acești indivizi pe care i-a girat în conducerea Companiei și cu care pare să clocească planuri politice în situații disperate pentru locuitorii din Aninoasa.
Domnule “președinte” al lui Staicu, oricine ați fi dumneavoastră, dați-vă și dumneavoastră demisia! O demisie oarecare, nu una de onoare. Căci nu poate fi vorba despre așa ceva!
toti sustinatorii lui Staicu sunt niste loaze fara studii adecvate pentru gospodarie comunala angajati politic lasand oamenii de valoare specialisti in domeniu cu ani grei de munca si axperienta in pe dinafara. Rusine!!!
Apa noastră cea de toate zilele…. sau altfel spus de ce se cere demisia conducerii de la Compania de Apă Târgoviște Dâmbovița
1.Poate un motiv ar fi că avem cel mai scump tarif pe mc apă la nivelul țării
2.Poate pentru că onor conducerea și-au tras mașinii noi și de fițe
3.Sau poate pentru apa nepotabilă ce o livrează celor din Aninoasa
4.Sau poate pentru că nu sunt în stare să preia în administrare investiții făcute prin fonduri europene ( exemplu canalizarea din cartier Priseaca)
5. Poate pentru că cei de la intrarea în Moreni mai așteaptă și acum să vină apa?!
6.Poate că pentru faptul că onor conducerea a gestionat campania de comunicare (opriri de apă, lucrări) doar pe internet ( facebook și câțiva prieteni cu bloguri) ignorând faptul că radiourile locale din respect pentru ascultătorii lor dau acest gen de anunțuri în mod gratuit
7.Sau poate pentru faptul că în toate cartierele mărginașe ale orașului sunt probleme cu presiunea (acum … o să vedem la vară)
8.Sau poate pentru faptul că după ce au făcut reparații, intervenții au lăsat în urma lor mărturii: vezi craterul de la Romlux (intersecția cu șoseaua de centură) sau mai nou cel de la Magazinul Muntenia (să nu mai vorbim de toată zona din fața fostului restaurant Ialomița)
9.Sau poate pentru faptul că probabil e o pălărie prea mare pentru domnu director?
Sau poate aveți alt punct de vedere?
Niste jigodii ordinare, nu este nici o diferenta intre psd pdl pnl si restul dejectiilor clasei politice, aceleasi boarfe puse pe furat fara caracter si fara demnitate.Cum sa demisioneze cand inca mai este carne pe ciolan.Niciodata.Rusine hotilor!!!!!!