kiss2025a.jpg Euroguard InCaseEnergy 	oneminamed_nav.gif

Antonescu către liberali: „Propunerea voastră l-a scos din scaun pe Gaby!”

      Finalul de an 2014 a fost marcat la nivelul Consiliului Judeţean Dâmboviţa de alegerea spectaculoasă a consilierului PNL (PDL), Marin Antonescu, fără sprijinul partidului, ba chiar împotriva deciziei acestuia, în funcţia de vicepreşedinte al forului, în locul colegului de partid Gabriel Grozavu, demis în aceeaşi şedinţă, împotriva dorinţei partidului.  În ciuda declaraţiilor radicale ale unor dintre lideri, sărbătorile de iarnă au aşternut liniştea peste situaţia explozivă din interiorul PNL generată de alegerea lui Antonescu, acesta riscând să fie exclus din partid, după cum a ameninţat copreşedintele PNL Dâmboviţa, Ludovic Orban. Excluderea nu este, însă, bătută-n cuie din cel puţin două motive. Surse politice au precizat pentru Gazeta Dâmboviţei, că Marin Antonescu ar fi avut nişte discuţii cu Vasile Blaga, iar că liderul liberal ar fi interesat de consolidarea unor anumite poziţii în teritoriu a foştilor democrat liberali. Liberalii ştiu sigur şi că Antonescu, dacă va fi exclus, îi va purta prin instanţe, iar procesul nu se va finaliza până la încheierea mandatului în 2016. În plus, cu limba ascuţită a lui Antonescu, scandalul va fi garantat. De unde şi liniştea din ultima şedinţă a CJD, la care consilierii PNL au participat „în corpore”, cu Marin Antonescu în funcţia de vicepreşedinte.

Politica lui „fac ce vreau cu votul meu!”…

          Imediat după ce Antonescu a fost ales cu votul social democraţilor în funcţia de vice al CJD, printre reacţiile negative din sânul PNL s-a numărat şi cea a fostului deputat Gabriel Plăiaşu. Acesta a precizat într-o postare critică, pe pagina sa de socializare, că Antonescu le-a spus de mai multe ori colegilor că în ceea ce priveşte perspectiva ca PNL să-l susţină pe Florin Antoniu pentru vicepreşedinţia consiliului, „face ce vrea cu votul lui„.

plaiasu albit

Dacă în 2012, Marin Antonescu şi Neli Ion ar fi candidat independenţi şi deveneau consilieri județeni, era corect să ne sfideze şi să ne arate că fac ce vor cu votul lor. Pe 19 decembrie, cei 2 consilieri județeni, au ales sa FACĂ…. Pe de o parte au FĂCUT ce-au vrut ei, pe de alta parte au FĂCUT ce-şi dorea Adrian Ţuţuianu şi în final au FĂCUT …….. ceva pe PNL. Unde i-a durut mai tare, se va vedea în curând. a apreciat Plăiaşu.

 

…dacă ştiu ce fac!

     Antonescu nu a ascuns niciodată faptul că nu va vota propunerea PNL de a îl şusţine în funcţia publică pe independentul, fost pepededist Florin Antoniu. Antonescu le-a spus colegilor, că indiferent de consecinţe, nu-şi va da votul unuia din afara partidului.

       „Sentimentul de umilință generat de demersul ridicol, ca și impresia că ne jucam de-a politica, refuzând să acceptăm propunerea de a salva poziția lui Gaby Grozavu, mi-au creat convingerea de nezdruncinat ca ,,jocul” acesta are la origini argumente de alt tip, absconse – dacă nu obscure – în care nu este bine nici măcar să faci…cercetare, investigațiile fiind specialitatea altora.” i-a răspuns Antonescu lui Plăiaşu, cu referire la faptul că PNL negocia o funcţie de vicepreşedinte pentru un om din afara partidului, Florin Antoniu.
     marin_antonescuPe cale de consecință, la ședința perfect legală, din 19.12.2014, am hotărât să rămân în sală pentru ca Țuțu avea majoritatea formata și nu mai era nimic de salvat, eu fiind și obligat – ca toți ceilalți-prin lege să acord prevalență interesului public. Am acceptat propunerea Domnului Ferariu numai după ce PSD a renunțat la candidaturi proprii, pentru a păstra argumente de negociere, eu neavând nevoie de funcția de vice ca și chelul de tichia lui de mărgăritar…Dacă mă urmăreai atent, ai fi observat cã la numai 5 minute am declarat ca partidul va decide ce vrea cu această funcție….dacă lăsa amatorismele și negociază pe bune. Ți-am spus și ție, i-am spus și lui Gaby că PSD i-a hotărât finalul de mandat și nu încetez să mă minunez cum de nu acceptați acest adevăr. (….)Propunerea voastră l-a scos din scaun pe Gaby și nu eu…..Ca bărbat , știi ca așa este! Ca om politic, o mai dai după corcoduș dar tot acolo vei ajunge„. a mai replicat vicele PNL. 

           Pentru un pesimist, situaţia lui maître (porecla cu care este gratulat Antonescu în interorului PDL) este aceea a unui trădător. Pentru un optimist, este aceea de salvator al unei funcţii de conducere pentru PNL, în condiţiile unei majorităţi formate în jurul PSD. Pentru un realist, cel mai bine a ilustrat politica dâmboviţeană maître însuşi: „în politică doar cururile se schimbă, limbile rămân aceleaşi!”

 

Distribuie:

Lasă un comentariu

Contact / Trimite știrea ta > 0737 449 352 > [email protected]
MedcareTomescu romserv.jpg hymarco

CITEȘTE ȘI

Metex oneminamed Gopo
kiss2025a.jpg dsgmotor.gif
novarealex1.jpg ConsultOptic memco1.jpg
Newsletter Gazeta Dambovitei
Introdu adresa ta de e-mail si vei fi la curent cu cele mai importante stiri din Targoviste si din judetul Dambovita.
E-mailul tau nu va fi facut public

Parteneri media