Declarația uluitoare ar apărea, conform Antena 3, în stenogramele date publicității de Wikileaks. În aceste stenograme apare Vasile Blaga, în perioada în care ea ministru de Interne, în cursul anului 2009. Ministrul Vasile Blaga le-ar fi spus diplomaţilor americani de la București că liderul PNL la acea vreme, Crin Antonescu, este leneş şi că un alt lider al PNL, Ludovic Orban ar trebui arestat. Stenogramele date publicității nu conțin și detalii despre motivul pentru care Blaga credea atunci că Orban trebuie arestat.
În urmă cu câteva luni, însă, premierul Ponta făcea referire la activitate președintelui interimar PNL Dâmbovița, Ludovic Orban ca ministru al transporturilor în mandatul 2007 – 2008 , deci anterior declarațiilor lui Blaga făcute la Ambasada SUA. Premierul Ponta afirma că Orban este implicat în cel mai mare tun dat de ministerul transporturilor – Transalpina: “Cel mai mare tun al celui de la Romstrade, cum îl cheamă, Iordache, a fost dat împreună cu Ludovic Orban. Faimoasa Transalpina care şi anul acesta este tot nerecepţionată. (…) 270 de milioane de euro din buget, nu din fonduri europene, pentru o lucrare“. Declarațiile premierului erau făcute în contextul cercetărilor DNA în cazul Romstrade.
În replică, la acea vreme, preşedintele PNL Dâmboviţa a cerut premierului să vină cu dovezi, altfel, spunea Orban că îl va da în judecată pentru că i-a stricat imaginea.