kiss2025a.jpg Euroguard InCaseEnergy 	oneminamed_nav.gif

8 MAI 1945- 75 de ani de la Ziua Victoriei asupra nazismului în Europa

În urmă cu 75 de ani se încheia in Europa o conflagrație ce a însângerat și a schimbat totul pe bătrânul continent.
Început în 1939, în mod oficial la 1 septembrie prin invadarea Poloniei de catre Germania nazistă, timp de 6 ani a luat milioane de vieți sau a schimbat ireversibil altele.

Conflagratia mondiala si-a cerut obolul, astfel că numărul victimelor a depășit 70 DE MILIOANE de vieți, ceea ce a însemnat aproape 3% din întreaga populație a Globului!

-URSS-29 milioane victime din care 6 milioane militari
-POLONIA-6,3 milioane victime
-GERMANIA-5,9 milioane victime
-IUGOSLAVIA-1,66 milioane victime
-ROMANIA- 915.000 victime

„Noua ordine mondiala-Lebensraum” ( spațiu vital în germană ), „Holocaust”, sunt cuvinte apărute ca urmare a acestui razboi.
12 MILIOANE de oameni au cazut pradă nebuniei naziste în lagarele de exterminare, din care 1,5 MILIOANE copii.

Excese și cruzimi au fost și din partea aliaților, precum bombardarea orașelor germane, culminând cu masacrul Dresdei. Peste 2 milioane de femei cu varste intre 13-70 de ani au fost violate de catre Armata Roșie .
8 MAI 1945 nu reprezintă doar victoria asupra nazismului ci și victoria omenirii asupra ideologiei barbare ce împărțea oamenii în „supra oameni- arieni” și „sub oameni-untermensch” !
Moștenirea lăsată de participanti, victime și supraviețuitori, indiferent de tabăra, ne obligă ca o asemenea Apocalipsă să nu se mai întâmple !

Distribuie:

Lasă un comentariu

Contact / Trimite știrea ta > 0737 449 352 > [email protected]
MedcareTomescu romserv.jpg hymarco

CITEȘTE ȘI

Metex oneminamed Gopo
kiss2025a.jpg dsgmotor.gif
novarealex1.jpg ConsultOptic memco1.jpg
Newsletter Gazeta Dambovitei
Introdu adresa ta de e-mail si vei fi la curent cu cele mai importante stiri din Targoviste si din judetul Dambovita.
E-mailul tau nu va fi facut public

Parteneri media