Urmaşa Soranei Cîrstea a fost strălucitoare la Mamaia! Oana Marinescu, dublă căştigătoare la Cupa „Bright Ştiinţa”

Oana Marinescu a început să calce tot mai mult pe urmele Soranei Cîrstea. Tenismena târgovişteană a devenit, în această săptămână, câştigătoarea Cupei „Bright Ştiinţa”, la categoria U12, atât la simplu, cât şi la dublu. La competiţia desfăşurată la Mamaia, ce a contat pentru Circuitul Naţional FRT, dâmboviţeanca şi-a dovedit din plin statutul de favorită principală pe durata întregului turneu. Sportiva legitimată la Sport Club Sorana Târgovişte a intrat în posesia trofeului la simplu, după ce a învins-o în finală pe Andreea Pavel (Tenis Club 2000), cu scorul de 6-oana marinescu2, 6-3. De asemenea, în proba de dublu, unde a făcut pereche cu Carina Cavarnali (Al Body), succesul din ultimul act a survenit în faţa binomului Denisa Guzun (AS Club Politehnica)/ Alesia Pietreanu (CS Sportul Studenţesc), la capătul a două seturi, 6-4, 6-3. Tot în acest an, Oana Marinescu a mai câştigat Cupa „Marin Bădin” şi a câştigat medalia de bronz la Campionatele Naţionale individuale de iarnă U12.

Andrei Voican, învingător la dublu

Un alt dâmboviţean care s-a remarcat la Cupa „Bright Ştiinţa” a fost şi Andrei Voican, de la Clubul Sportiv Târgovişte. Tot la categoria U12, dâmboviţeanul s-a impus în proba de dublu a concursului, unde a făcut echipă cu Bryan Baltă, de la CS Carpaţi Sinaia. În ultimul act al întrecerii de de dublu, binomul dâmboviţeano-prahovean s-a impus în faţa celui format din Dragoş Cazacu (CS Ştiinţa Constanţa)/ Alin Fătu (AS Tenis Club Bucureşti), cu scorul de 6-4, 6-4. În ceea ce a privit competiţia de simplu, Voican a terminat pe locul 4, după ce a fost învins în finala mică, de colegul de la dublu, Bryan Baltă, în două seturi identice, 2-6, 2-6.